safra kanalcıkları ne demek?

 1. Safranın toplandığı ve Hering kanalına geçtiği, karaciğer hücreleri arasında uzanan ucu kapalı kanalcıklar. Öd kanalcıkları.
 2. Karaciğer epitel hücrelerinde yapılan safranın iletilmesini sağlayan, interselüler safra kanalcıklarının özel bir duvarına sahip olmayan, epitel hücrelerinin oluklaşan yüzlerindeki kanalcıklar, kanalikulus bilifer, duktuli alveolares, duktuli biliferi.
 3. Safranın toplandığı ve Hering kanalına geçtiği, karaciğer hücreleri arasında uzanan ucu kapalı kanalcıklar, öd kanalcıkları.
 4. (en)Canaliculus bilifer.
 5. (en)Bile canaliculi.

safra

 1. Gemileri ve her boyda deniz aracını dengede tutmak, istenilen su düzeyine kadar batırabilmek için, dip bölümlerine konulan ağırlık.
 2. Bazı balık ağlarının alt tarafına takılan, ağın su içinde kalmasını sağlayan ağırlık.
 3. Balonlarda bulunan pilotların, yükselmek veya inişi yavaşlatmak istediklerinde attıkları ağırlık.
 4. Karaciğerin salgıladığı yeşil, sarı renkte acı sıvı, öd.
 5. Sıkıntı, tedirginlik, rahatsızlık veren kimse.
 6. Karaciger tarafından salgılanan, yeşilimsi kahverengi bir sıvıdır.Safra, kısmen yağ sindirimine yarayan bir salgı, kısmende eskimiş alyuvarların tahrip olmaları sonucu oluşmuş bir atılma ürünüdür.
 7. Karaciğer hücreleri tarafindan salgılanaraksafra kesesinde toplanan vesafra kanalı ile onikiparmak bağırsağına geçerek yağların sindirimine katılan,safra tuzları, hemoglobinin parçalanmasından oluşansafra pigmentleri, kolesterol, lesitin ve diğer maddeleri kapsayan salgı. Öd.
 8. Bk. dengeleyici özdek
 9. Karaciğer hücreleri tarafından salgılanan ve ductus choledochus adı verilen kanalla onikiparmak bağırsağına dökülen, yağların sindirimine katılan, alkali özellikte, kahverengi-yeşilimsi sarı renkte salgı, öd, bilis, hlk. yaş egzama, öd suyu, fel.
 10. Sarı.

safra asidi

 1. (en)Bile acid.

kanalcık

 1. Küçük kanal.
 2. Bir organizmadaki küçük kanal.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

safrasafra asidisafra asitlerisafra atmasafra atmaksafra bastırmaksafra boyarmaddesisafra embolisisafra ile ilgilisafra ile ilgili olmasafsaf alkolsaf altınsaf alyuvar aplazisisaf aşkkanalcıklıkanalcık
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın