portik ya da portikus ne demek?

 1. batı dünyasında anıtsal büyük yapıların önlerine yunan ve roma tapınaklarına olan hayranlıkla ayak ya da sütunlar üzerine oturtulmuş giriş yapısı. yalnız başına olan p.’ler de vardır ve meydanlara yapılmıştır.

portik

 1. Önü sütunlu, üstü örtülü açık galeri.
 2. Kemeraltı.

portico

 1. Sütunlu giriş, kemeraltı
 2. Büyük bir binanın kapısı önündeki direkler altı, revak.

ya

 1. "Ey, hey" anlamlarında bir seslenme sözü.
 2. Evet.
 3. Şaşma, şaşkınlık bildiren bir söz.
 4. Bir düşüncenin karşıtı düşünülürken kullanılan bir söz.
 5. Gereklik ve onay bildiren cümlelerde yargının onaylandığını bildiren bir söz.
 6. Dilek ve geniş zaman kiplerinde yargıyı güçlendiren bir söz.
 7. Bilinen, görülen, hatırlanıp anlatılan bir olay dolayısıyla da sorulan başka bir konu için kullanılan bir söz.
 8. Bir düşüncede sıra ile yer alan ayrı cins ögelerden biri ötekilerden üstün görüldüğünde "hele, özellikle" anlamlarında kullanılan bir söz.
 9. Cevap niteliğinde olan cümlenin sonuna getirildiğinde asıl yargının arkadan gelen cümle ile anlatılacağını belirten bir söz
 10. Bazı çekimli zamanlardan sonra gelerek anlamı pekiştiren, kuvvetlendiren bir söz: Yediydin ya. Oturmuşum ya.

da

 1. Rusçada Evet
 2. Bk. dalgalı akım
 3. (en)An official prosecutor for a judicial district.
 4. (en)Decision Altitude It replaces the term Decision Height With the adoption of the new approach plate, the US will harmonize with international terminology.
 5. (en)District Assemblies.
 6. (en)From Da capo From the beginning D C Dal segno From the sign D S Deciso Decisively, firmly Decrescendo Becoming gradually softer Delicato Delicate Diminuendo Becoming gradually softer Divisi A direction to orchestral players Div to divide into two or more groups Dolce Tenderly, sweetly Dolcissimo Very gently, very sweetly Dolciss Dolente Sadly Dolore Grief, sorrow Doppio Double Doppio movimento Twice as fast Duo A duet Dur Major.
 7. (en)Denmark.
 8. (en)Descent Advisor.
 9. (en)Directory Assistance Phone Number Lookup Service.
 10. (en)This is the abbreviation for duplex annealing Duplex annealing is a processing procedure where a second heat treatment is added to improve ductility and toughness at the cost of slightly lower strength properties.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

portikporticoportiereportioportionportport addressport address translationport adressport armsporpor aralığıpor hücresipor kanallarıpor organıyaya ... ya ...ya ... ya daya allahya baya batarız ya çıkarızya batmak ya çıkmakya bu deveyi gütmeli ya bu diyardan gitmeliya bu yaya dayy h brennery axisy chromosomey cisimciği
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın