nev eflatuniye ne demek?

 1. Bk. yeni platonculuk

yeni platonculuk

 1. Platon'dan başka Aristoteles'e, stoalılara, Pitagorasçılara da dayanan, ayrıca doğu dinlerinden ve Hıristiyanlıktan da etkilenmiş olan, bütün bunları kendi içinde karıştırıp eriten felsefe okulu. // İ. S. 2-6. yüzyıllar arasında türlü biçimlerde ortaya çıkmıştır. Kurucusu Ammonias Sakkas sayılır, bu okulun dizgesel temellendirilişini onun öğrencisi Plotinos yapmıştır.
 2. (en)Neo-Platonism.
 3. (fr)Néo-platonisme

nev

 1. Çeşit, cins, tür
 2. Bk. tür, sp.
 3. Yeni, taze, cedid. Son zamanda çıkmış.
 4. Çeşit, sınıf, cins.

nev icat hayal

 1. Yeni bulguları kapsayan gölge oyunu. On dokuzuncu yüzyıl Karagöz ustalarından Kâtip Salih, gergi yerine buzlu cam, mum yerine ışıtaç kullanmış ve alışıla gelinmiş tasvirlerden daha büyük tasvirlerle oyun oynatmıştır; Karagöz'ü işçi tulumu ve davulla gergiye çıkarmıştır. Ayrıca, o dönemin romanlarından ve öykülerinden senaryolar kurup oyun konularında değişiklikler yapmıştır. Böylece «nev-icat hayal» ortaya çıkmıştır.

eflatuniye

 1. Bk. platonculuk
 2. Eflatuna göre olan felsefe, düşünüş (Platonizm). Çok ileri veya parlak devir.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

nevnev icat hayalnevanevabnevabıznevabignevabitnevabuseliknevaciznevadnene ... ne ...ne ... ne dene alane ala memleketeflatuniyeeflatunieflatuni mavieflatuni pembeeflatuneflatun felsefesi taraftarıeflatun felsefesine aiteflatun kır çiçeğieflatun rengi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın