kendini adlandırma ne demek?

 1. Bir sözedilen dil deyiminin (tırnak içine alınma gibi herhangi özel bir biçimde yazılmaksızın) anılması. || Örn. (…) gibi bir önermede geçen tümel-evetleme İmikendini adlandırmaktadır.

kendini adlandıran deyim

 1. Sözeden dilde (tırnak içine alınma gibi herhangi özel bir biçimde yazılmaksızın) kendi adı olarak kullanılan sözedilen dil deyimi. ||kendini adlandıran deyim, sözedilen dildeki türü ne olursa olsun, sözeden dilde bir ad sayılmalıdır.

kendini

 1. (en)Oneself.
 2. (en)Himself.
 3. (en)Herself.
 4. (en)Itself.
 5. (en)Pass off.
 6. (en)Thyself.
 7. (en)Yourself.

adlandırma

 1. İsimlendirme
 2. Adlandırmak işi.
 3. Somut veya soyut varlıklara ve nesnelere ad verme
 4. Bir bilim dalı için ortak dil oluşturmak üzere tüm öğeler, bileşiler, kimyasal ve fiziksel etkileşmelerle, kullanılan birimler için uluslararası kurullarca saptanan yazma ve okuma kuralları.
 5. (en)Appellation.
 6. (en)Denomination.
 7. (en)Terminology.
 8. (en)Nomenclature.
 9. (en)Naming.
 10. (fr)Nomination

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kendini adlandıran deyimkendinikendini ... saymakkendini açıklayankendini adamakkendini adamış kimsekendini adamış olan kadınkendini adayan kimsekendini alamamakkendini alay konusu yapmakkendinkendincekendince simgekendincelikkendindeadlandırmaadlandırma bağlamıadlandırma bilimiadlandırma kurallarıadlandırmakadlandırmamakadlandırılmaadlandırılmakadlandırılmamış dosyaadlandırılmış geçit
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın