karsinoit tümör ne demek?

 1. (en)Carcinoid tumor.

carcinoid

 1. Bağırsak bezlerindeki argentaffin hücrelerden gelişen ur
 2. İyicil ur
 3. Bkz. karsinoid

karsinoid

 1. Sindirim kanalının endokrin hücrelerini oluşturan enterokromafin hücrelerinden köken alan, dev hücresi ve amiloid içerebilen, özellikle yaşlı köpeklerde görülen ve vazoaktif amin salgılayan potansiyel olarak kötücül tümör, arjentafinom, arjentafin tümör.
 2. (en)Carcinoid.

karsinoid sendrom

 1. Mide bağırsak kanalındaki karsinoid tümörlerin salgıladığı serotonin ve benzeri maddelerin etkisiyle biçimlenen kanama, bronş spazmı, nabız sayısı artışı ve ishalle belirginleşen bir grup klinik belirti.
 2. (en)Carcinoid syndrome.

tümör

 1. Ur.
 2. (Yun. neos: genç; plasma: şekil) Hücrelerin anormal çoğalmasıyla oluşan büyüme. Çoğalan hücreler ya o bölgede kalır (iyi huylutümör) ya da çoğalmaya devam eden hücreler organizmanın diğer bölgelerine yayılarak metastaz yapar (habistümör: kötü huylutümör). Neoplasm.
 3. Organizmadaki hücrelerden herhangi birinin özerklik kazanarak sınırsız, ama--cşi--z, ilerleyici ve kontrol edilemez tarzda çoğalmasıyla oluşan, düzenli bir doku organizasyonuna sahip olamayan, başlatıcı neden ortadan kaldırılsa dahi gelişmeye, en azından var olmaya devam eden, yeni ve normal dışı doku kitlesi, neoplazi, neoplazm, neoplazma.
 4. Genel bir anlamda herhangi bir yerel şişkinlik, yangının belli başlı belirtilerinden bir tanesi.
 5. Ur.
 6. (en)Growth.
 7. (en)Tumour.
 8. (en)Growth ur.
 9. (en)Tumor.
 10. (en)Vegetation.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

karsinoidkarsinoid sendromkarsinoidozkarsinoembriyojenik antijenkarsinogenezkarsinelkozkarsikarsi ateşkarsi isteksizkarsi isteksizlikkarsi koyantümörtümör baskılayıcı genlertümör başlatılmasıtümör belirteçleritümör bilimitümör depreşmesitümör dev hücresitümör ilerlemesitümör inisiyasyonutümör invazyonutümtüm adtüm adlartüm adları bultüm ağ
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın