immünolojik tolerans ne demek?

 1. Vücudun bir antijene, özellikle kendi antijenine karşı cevap vermemesi. Antijenlere özgü reseptörlerin fiziksel ya da görevsel olarak bozulmaları ile ortaya çıkan durum.
 2. Bağışıklık sisteminin normalde bağışıklık cevabı oluşturan ve vücudun kendisine ait olmayan özgül bir antijenin bağışıklık sistemi tarafından tanınmaması ve bunlara karşı reaksiyon şekillenmemesi, immünotolerans.
 3. (en)Immunological tolerance.
 4. (fr)Tolérance immunologique
 5. (la)Immunis: serbest

immünolojik

 1. Bağışıklık bilimi ile ilgili.
 2. (en)Immunologic.

immünolojik bellek

 1. Lenfositlerle kazanılmış, antijenle ikinci karşılaşmada, birincil bağışık cevaptakinden daha hızlı, daha fazla ve daha uzun süren ikincil bağışık cevap oluşturma özelliği.
 2. (en)Immunological memory.

tolerans

 1. Hoşgörü, müsamaha.
 2. İşlenmiş bir parçanın yapım ölçüsünde olabilecek özür payı.
 3. Sürekli aynı dozun kullanılması sonucu bir ilacın etkilerinin giderek azalması durumu
 4. Kullanılan madde miktarını artırma eğilimi; bir kimyasal maddenin tekrarlanan dozlarından sonra, kimyasal maddeye karşı beklenen tepkideki azalma.
 5. Bk. oynama payı
 6. Bir işlemde izin verilen hata sınırı.
 7. Bir canlının bir ilacın devamlı kullanımına karşı koyma kapasitesi.
 8. Çok hücrelilerde ilaca karşı direnç.
 9. Aynı ilaçla başlangıçta sağlanan belli düzeydeki farmakolojik etkinin tekrar oluşturulması için giderek artan dozlarda ilaç kullanımı durumu.
 10. (en)Toleration.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

immünolojikimmünolojik bellekimmünolojik infertiliteimmünolojiimmünologtoleranstolerans dozutolerans kanunutolerans limittolerans limitleritolerans tolerancetoleranslıtoleranssıztoleranssızlıktolerancetolerance dosetolerance limitstolerabilitetolerabletolerable errortolerably
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın