ilgileme zamiri ne demek?

  1. Bk. bağlama zamiri.

bağlama zamiri

  1. Kendisinden önce gelen bir kelime veya kelime grubunun yerini tutan ve yerini tuttuğu kelime veya kelime grubu ile kendisinden sonra gelen açıklayıcıyı birbirine bağlayan Far. ki zamiri: Konya’da bir ağaç vardır ki dökülmez yaprakları (A. N. Asya, Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor, s. 160). O insanlar ki, renkli, silik (O. Veli Kanık, Bütün Şiirleri, 2. s. 1686). – Vallahi bu o kadar karışık ve zor bir sistemdir ki, size ayrıntıları ile açıklayamam (Y. B. Bakiler, Üsküp’te Kosova’ya, s. 171). Hissediyor ki, bir tarafı can çekişir ve ölürken, her tarafına bedel başka bir tarafı canlanmakta, dirilmektedir (N. Fazıl Kısakürek, Aynadaki Yalan, s. 59). Ben ki Bursa’yı o kadar severim, sanatımın ve iç hayatımın bütün bir tarafını bu şehre borçluyum (A. H. Tanpınar, Yaşadığım Gibi, s. 209). Dediler ki, bin derde deva bu mübarek sudur (Y. K. Karaosmanoğlu, Erenlerin Bağından, İki âmanın Sözleri, s. 106). Dünyanın başka yerlerinde öyle memleketler vardır ki, düzenini periler kurdu zannedersiniz (Y. K. Karaosmanoğlu, göst. y.). Bu işler o kadar zordur ki, gecenizi gündüzünüze katmadan başarıya ulaşamazsınız. vb.
  2. (en)Relativ pronoun.
  3. (fr)Pronom relatif

ilgileme cümlesi

  1. İlgi zamirleriyle (ki) kurulan birleşik cümle türü: Vatan muhabbeti ki muhabbetlerin muhakkak en temizidir,.... (R. N. Güntekin, Kızılcık Dalları, s. 48). Ne ise.... demin Zehra'ya demek istemiş ki Murad'ın ortaya koyduğu sermayeyi kabul edişim bu sefer işi adamakıllı ciddiye alışımdandır (T. Buğra, Yalnızlar, s. 59). O anda istedim ki benim de devamlı bir işim, bel bağlayabileceğim bir gelirim olsun... (T. Buğra, Yalnızlar, s. 59) vb. bk. ilgi zamiri.
  2. (en)Relative clauses.
  3. (fr)Proposition relative

ilgileme

  1. İlgilemek işi.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ilgileme cümlesiilgilemeilgilemekilgilenilgilendirişilgiilgi alanıilgi cümleciğiilgi çeken davailgi çeken kimsezamiri izafizamiri vasfizamirzamir bükünüzamir i fiilızamir nsizamirezamimezaminzamin olmakzamzam gelmekzam görmekzam onunkizam paketi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın