işkembe atonisi ne demek?

 1. İşkembenin normal düzenli kasılmalarının durması, işkembe stazı. Peritonitis, işkembe asidozis ve alkalozisi gibi durumlarda biçimlenir.
 2. (en)Ruminal atony.

işkembe adası

 1. İşkembenin sağ yüzü üzerinde sulcus longitudinalis ile sulcus accessorius arasında yer alan üçgen biçimindeki adacık, insula ruminis, rumen adası.
 2. İşkembenin sağ yüzü üzerinde sulcus longitudinalis ile sulcus accessorius arasında yer alan üçgen biçimindeki adacık, insula ruminis, rumen adası.
 3. (en)Insula ruminis.
 4. (la)Insula ruminis

işkembe alkalozu

 1. Geviş getirenlerde asit-baz dengesinin bozukluğu sonucu, işkembe sıvısı pH değerinin 7.2'nin üzerine çıkmasıyla belirgin bir sindirim bozukluğu, rumen alkalozu.
 2. (en)Alcalosis ruminis.
 3. (la)Alcalosis ingestae ruminis, alcalosis ingestorum ruminis

atoni

 1. Gerim yitimi
 2. Normal tonusun veya kuvvetin yokluğu veya bulunmaması, takatsizlik, gerginliğin olmayışı, atonisite. En belirgin olarak sinir uyarımının bulunmadığı kaslarda biçimlenir.
 3. (en)Atonia, atony.
 4. (en)Atonic, unstressed, weak (Phonetics).

Türetilmiş Kelimeler (bis)

işkembe adasıişkembe alkalozuişkembe asidozuişkembe çemberiişkembe çorbasıişkembeişkembe fistülüişkembe hareketiişkembe içeriğiişkembe içeriği muayenesiişkebitişkefeişkaişkadınıişkadınıyım.işkalişkal etmekatonisiteatoniatoniaatonicatonicityatonikatonatonableatonalatonalismatonalistatoatobüseatociaatokatoksijenik
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın