işkembe alkalozu ne demek?

 1. Geviş getirenlerde asit-baz dengesinin bozukluğu sonucu, işkembe sıvısı pH değerinin 7.2'nin üzerine çıkmasıyla belirgin bir sindirim bozukluğu, rumen alkalozu.
 2. (en)Alcalosis ruminis.
 3. (la)Alcalosis ingestae ruminis, alcalosis ingestorum ruminis

işkembe adası

 1. İşkembenin sağ yüzü üzerinde sulcus longitudinalis ile sulcus accessorius arasında yer alan üçgen biçimindeki adacık, insula ruminis, rumen adası.
 2. İşkembenin sağ yüzü üzerinde sulcus longitudinalis ile sulcus accessorius arasında yer alan üçgen biçimindeki adacık, insula ruminis, rumen adası.
 3. (en)Insula ruminis.
 4. (la)Insula ruminis

işkembe asidozu

 1. Geviş getirenlerde karbonhidratça zengin gıdaların alışılmışın dışında bir defada fazla miktarda alınması sonucu oluşan, işkembe içeriği pH'sının 6'nın altına düşmesiyle belirgin gıdaya bağlı bir sindirim bozukluğu, rumen asidozu.
 2. (en)Ruminal acidosis.

alkaloz

 1. Alkalinite artışı ve pH'ın 7,4'ün üzerinde olması.
 2. Alkalozis.
 3. Suların aşırı alkali olması durumu.
 4. Alkali suların balıklarda hastalık oluşturması durumu.
 5. (en)Alkalosis.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

işkembe adasıişkembe asidozuişkembe atonisiişkembeişkembe çemberiişkembe çorbasıişkembe fistülüişkembe hareketiişkembe içeriğiişkembe içeriği muayenesiişkebitişkefeişkaişkadınıişkadınıyım.işkalişkal etmekalkalozalkalozisalkaloidalkaloid ile ilgilialkaloidosisalkaloidozisalkaloitalkalemialkalemiaalkalen fosfatazalkalesansalkalescencealkadienleralkaevlialkahestalkaik
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın