hipofiz kaynaklı hiperadrenokortisizm ne demek?

 1. Cushing hastalığı.
 2. (en)Pituitary-dependent hyperadrenecorticism.

cushing

 1. Bir soyadı

hipofiz

 1. Beynin alt bölmünde bulunan, salgısını kana vererek fizyolojik olaylarda önemli rol oynayan sinirsel organ.
 2. Beyin tabanında burun arkasının üst kısmına uyan bölgede hormon salgılayan bir bezdir.
 3. Sümüksü bez
 4. (Yun. hypo: altında; physis: büyüme) Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan ve adenokortikotropin, prolaktin, gonadotropinler, tiroit uyarıcı hormon, oksitosin, vazopressin gibi çok sayıda önemli hormonu salgılayan, bez yapısında olan adenohipofiz ile nöroendokrin yapıda olan nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 5. Os sphenoidale'deki fossa hypophysialis içine yerleşmiş, organizmada birçok fizyoloik olayın düzenlenmesinde önemli etkinliğe sahip olan büyüme hormonu, adrenokortikotropik hormon, tiroit uyarıcı hormon, prolaktin, folikül uyarıcı hormon, lüteinleştirici hormon, antidiüretik hormon, oksitosin, melanosit uyarıcı hormon gibi hormonlar salgılayan, ön, ara ve arka üç ayrı loptan oluşan çok önemli bir iç salgı bezi, pitiüter bez, glandula pituitarya. Adenohipofiz veya distal bölüm adı verilen ön hipofiz lobu; ön lop, tuberal parça ve ara loptan oluşur. Nörohipofiz adını alan hipofiz arka lobu ise sinirsel kökenli hipotalamustan gelen miyelinsiz sinir telleriyle gliya hücrelerinden biçimlenir.
 6. Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan, büyüme ve üremede etkin çok sayıda önemli hormonu salgılayan, adenohipofiz ve nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 7. (en)Pituitary gland.
 8. (en)Hypophysis.
 9. (en)Hypophysis cerebri, İng. hypophysis, pitiuitary gland.
 10. (en)Pituitary body.

hipofiz adenomu

 1. Hipofiz bezinin iyicil tümörü. Böbrek üstü bezinin kabuğunda çift taraflı hipertrofiye ve hiperplaziye neden olur.
 2. (en)Hypophyseal adenoma.

kaynaklı

 1. Belli bir kaynaktan gelen.
 2. Kaynak yapılmış.
 3. Kaynak yapılmış olan.
 4. (en)Welding.
 5. (en)Welded.
 6. (fr)Soudé

hiperadrenokortisizm

 1. Böbrek üstü bezi kabuğundan, başta kortizol olmak üzere adrenokortikal hormonların aşırı salgılanması h
 2. (en)Hyperadrenocorticism

Türetilmiş Kelimeler (bis)

hipofizhipofiz adenomuhipofiz arka lobuhipofiz benihipofiz bezihipofiz cüceliğihipofiz çukuruhipofiz devliğihipofiz orta lobuhipofiz ön lobuhipofibrinojenemihipofalanjihipofaminhipofarenkshipofaringoskopihipofarinkskaynaklıkaynaklamakaynaklanabilirkaynaklanabilir çelikkaynaklanabilirlikkaynaklanankaynakkaynak akımıkaynak alabalığıkaynak ayırma görünümükaynak bağlantısıkaynakaynaçkaynaç taşıkaynaçtaşıkaynağa göre
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın