helva sohbeti ne demek?

 1. Eskiden kış gecelerinde, ileri gelenlerin düzenledikleri, bilgin, şair, sanatçı ve müzikçilerin de katıldıkları toplantı.

helva sohbetleri

 1. Eskiden kış mevsiminin başlıca eğlencelerinden biriydi. Bu eğlenceler, her sınıf halk arasında rağbetteydi. Devlet erkanı, vükela, zengin konak sahibleri ve orta halli halk kendi imkanları ölç--uşu--nde helva sohbetleri düzenler, eş ve ahbabına ziyafetler verirdi. Vükelanın düzenlediği sohbetler tantanalı ve hayli masraflı olurdu. Bu sohbetlere zamanın şairleri, edebiyatçıları, nükte ve sohbetleriyle meşhur olmuş kişiler, sazende ve hanendeler davet edilirdi. Kışın en soğuk kırk günü olan erbain'i sağ ve sağlıklı olarak geçirenler kurbanlar keser ve helva sohbetleri bundan sonra düzenlenirdi. Sohbetin en renkli eğlencesi keten helvası yapımıydı. (O.T.D.S.)

helva

 1. Şeker, yağ, un veya irmikle yapılan tatlı.
 2. Hızlı yürüyüşlü davar.
 3. (en)Sweet prepared in many varieties with sesame oil.
 4. (en)Halvah.
 5. (en)Halva.
 6. (en)Sweet made from cereals.
 7. (en)Pine nuts.
 8. (en)Sesame oil and honey.

sohbet

 1. Dostça, arkadaşça konuşarak hoş bir vakit geçirme, söyleşi, yârenlik, hasbihâl
 2. Söyleşi
 3. görüşüp, konuşma, arkadaşlık
 4. Konuşma, sevdiği kimselerle yapılan toplantı.
 5. (en)Chitchat.
 6. (en)Confab.
 7. (en)Chat.
 8. (en)Conversation.
 9. (en)Talk.
 10. (en)Causerie.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

helva sohbetlerihelvahelvacıhelvacı çövenihelvacı kabağıhelvacı kökühelvacı otuhelvacıkabağıhelvacıkökühelvacılarhelhel min mezidhelahela çukuruhela dönen şeysohbeti ihvansohbeti tatlısohbetsohbet araç çubuğusohbet biçimisohbet çevirme çalışısohbet etkinsoh
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın