gösterici merceği ne demek?

 1. Göstericinin, güçlü bir ışık kaynağıyla aydınlatılan film üzerindeki resimleri görüntülük üzerine düşürmekte kullanılan merceği.
 2. (en)Projection lens, projector lens.
 3. (al)Projektionslinse
 4. (fr)Objectif de projection

gösterici

 1. Gösteri yapan kimse, nümayişçi.
 2. Fotoğraf, film vb.ni bir yüzeye yansıtmaya yarayan araç, projektör.
 3. Sayısal veriden elde edilen içeriği göstermek amacıyla kullanılan programlar.
 4. Filmlerini görüntülüğe yansıtarak izlenmesini sağlayan aygıt. (Göstericiler, film boylarına göre, 8 mm'den 70 mm'liklere kadar değişir; ancak hepsinin ortak özelliği, alıcının çözümlediği devinimin bireşimini gerçekleştirerek bu devinimi doğal biçimiyle vermektir. Birgöstericinin başlıca bölümleri şunlardır:göstericide kullanılacak filmin takıldığı verici makara bölümü ile bu filmin gösterim sırasında sarıldığı alıcı makara; filmin aralı devinimini sağlayan düzenek; filmin bu aralı devinim sırasında önünde durakladığı pencere ve bu duraklama sırasında düzenli aralıklarla ışık kaynağı ile film arasına girerek ışığı açıp kapayan örtücü; filmin, ses bölümünde düzgün devinimini sağlayan düzenek; ses bölümü (okuma bölümü);gösterici ışıtacı (ışık kaynağı);gösterici merceği).
 5. (en)Indicative.
 6. (en)Projector.
 7. (en)Indicator.
 8. (en)Projector projektör.
 9. (en)Demonstrator.
 10. (en)Rioter.

gösterici ayağı

 1. Göstericinin, üzerine yerleştirildiği ve sallanmaksızın gösterim yapmasını sağlayan ayak çeşidi.
 2. (en)Projector stand.
 3. (al)Projektor-Stativ
 4. (fr)Pied de projecteur

Türetilmiş Kelimeler (bis)

göstericigösterici ayağıgösterici deyimgösterici hakkındagösterici hızıgösterici ışıtacıgösterici ışıtaçlı televizyongösterici kömürügösterici lambalı televizyongösterici ölçü aletigösterigösteri adamıgösteri alanıgösteri alayıgösteri cimnastiğimerceğe aitmercefanmercekmercek açıklıgımercek açıklığımercmercanmercan adamercan adasımercan ağacı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın