fordist üretim sistemi ne demek?

 1. Hareketli üretim bantları, özel amaçlı takım tezgâhları aracılığıyla standartlaşmış malların kitlesel seri üretiminin öngörüldüğü, ürün standartlaşmasının üretimin verimliliğini artırdığı ve artan istemin de bu standartlaşmayı hızlandırdığı ve otomobil üreticisi Henry Ford'un geliştirdiği üretim biçimi.
 2. (en)Fordist production system.

fordist üretim biçimi

 1. Bk. fordist üretim sistemi

fordist üretim organizasyonu

 1. Bk. fordist üretim biçimi

üretim

 1. Belirli faaliyet ve işlemler sonucu yeni bir mal veya hizmet meydana getirme, istihsal, tüketim karşıtı
 2. İnsanların, toplumun varlığı ve gelişmesi için gerekli olan nesneleri sağlamak üzere, amaçlı etkinlikleriyle doğal çevrelerini değiştirmeleri, istihsal, tüketim karşıtı.
 3. Bu etkinlikler sonucu elde edilen nesneler.
 4. İnsanın topraktan, doğanın her türlü kaynak ve güçlerinden kendine yararlı ürünler elde etmesi, bunları işleyerek gereksinim duyduğu özdek ve nesneler durumuna koyması, çoğaltması işi.
 5. Mal ve hizmetleri bir dizi işlemden geçirerek biçim, zaman ve mekân boyutuyla faydalı hale getirmek veya faydalılıklarını artırmaya yönelik her türlü etkinlik.
 6. Çıkarma, elde etme, ürünün tüketiciye aktarılan kısmı, istihsal.
 7. (en)Production.
 8. (en)Manufacture.
 9. (en)Output.
 10. (en)Generation.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

fordist üretim biçimifordist üretim organizasyonufordist üretim tarzıfordist production systemfordizmfordfordablefordeepforfor ... personsfor a changefor a flashfor a little whileüretimüretim araçlarıüretim artığıüretim artışıüretim biçimiüretim birliğiüretim bölümüüretim dışı işüretim ekonomisiüretim elemanıüretiüreticiüretici alanüretici çekincesiüretici firma
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın