dolar açığı ne demek?

 1. Bk. dolar kıtlığı

dolar kıtlığı

 1. İkinci Dünya Savaşı'ndan 1950'li yılların ortalarına kadar olan dönemde Batı Avrupa ülkelerinde görülen dolar yetersizliği.
 2. (en)Dollar gap, dollar shortage.

dolar

 1. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada vb. devletlerin para birimi.
 2. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Etyopya, Guayana, Jamaika, Liberya, Malezya, Yeni Zelanda, Barbados, Bahreyn, Zimbabve, Trinidad ve Tobago, Batı Samoa, Hong Kong ve Singapur gibi ülkelerin kullandığı para biriminin genel adı.
 3. Bretton Woods sisteminde uygulanan ayarlanabilir sabit kur rejiminde 1944-1971 yılları arasında anahtar para olarak kullanılan ABD para birimi.
 4. (en)Dollar.
 5. (en)Buck.
 6. (en)Greenback.
 7. (en)Smacker.
 8. (en)Rock.
 9. (en)Potato.

dolar alanı

 1. Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Dominik, Ekvator, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Venezüella, Liberya ve Filipinler gibi ülkelerden oluşan ve İkinci Dünya Savaşı sonrası ellerinde sterlin bulunup da bunları serbestçe dolara çevirme hakkına sahip olan ülkeler grubu.
 2. (en)Dollar area.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dolardolar alanıdolar aşırılığıdolar blokudolar bolluğudolar değerdeşliğidolar diplomasisidolar imidolar kıtlığıdolar kıtlığı dönemidolaba girmekdolabı sezmekdolakdolakçıdolakmanaçığı çıkmakaçığını bulmakaçığını kapamakaçığını kapatmakaçığını yakalamakaçığa alınmaaçığa alınmakaçığa almaaçığa çıkan şeyaçığa çıkarıcı faktörleraçıaçı karşı açıaçı çekimiaçı fonksiyonuaçı freze bıçağı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın