dahili erozyon ne demek?

 1. (en)Internal erosion

internal

 1. Dahili
 2. İçte ya da orta eksene yakın
 3. İçte olan
 4. (en)Internal.
 5. (fr)Interne
 6. İçe ait, içinde bulunan
 7. İçilir (ilaç)
 8. Doğa, yaradılış
 9. İçten, deruni, batıni

dahili anten

 1. Bk. içeri dalgalığı
 2. (en)Indoor antenna.

dahili aydınlatma

 1. Bk. içaydınlatma

erozyon

 1. (mecaz) Değer veya saygınlık kaybetme.
 2. Yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etmenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmeleri veya bir yerden başka bir yere taşınması olayı, aşınma, aşınım, itikâl
 3. Aşınma
 4. Deri veya mukozada görülen, sınırlı bir bölgede epitel kaybı, yüzeyel yaralar. Örneğin; Cervical erozyon, halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinir.
 5. Ekolojik faktörler nedeniyle toprağın verimli tabakasının bulunduğu yerden, su, rüzgâr, dalga ve buz gibi etkenlerle taşınması.
 6. Belli bir yüzey üzerindeki epitelin kaybı, deri veya mukoza üzerinde sınırlı bir bölgenin epitelden yoksun oluşuyla belirgin durum.
 7. Dişte mine tabakasının aşınması.
 8. Havanın ya da insanların müdahalesi sonucunda kaya parçacıklarının ve toprağın asıl yerlerinden kopmaları, taşınmaları ve başka bir yerde kalmaları süreci.
 9. (en)Soil erosion.
 10. (en)Erosion.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dahili antendahili aydınlatmadahili denizdahili harpdahili hat amblemidahilidahili iletişim sistemidahili insicamdahili iskan politikasıdahili kabotajdahildahil bulunmadahil etmedahil etmekdahil etmemekerozyonerozyona uğramakerozyona uğratmakerozaneroziveroerodeerodederodibleerogenic
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın