castle ne demek?

 1. Kale
 2. Kaleyi şahın yanına koymak, rok yapmak
 3. Kaleye koymak veya kapatmak
 4. (satranç)

kale

 1. Düşmanın gelmesi beklenilen yollar üzerinde, askerî önem taşıyan şehirlerde, geçit ve dar boğazlarda güvenliği sağlamak için yapılan kalın duvarlı, burçlu, mazgallı yapı, kermen.
 2. Satranç tahtasının dört köşesine dikilen, tahtanın bir tarafından diğer tarafına kadar düz olarak boş hanelerde gidebilen kale biçiminde taş.
 3. Genellikle bir düşüncenin savunulduğu, sürdürüldüğü yer.
 4. Takımla oynanan bazı top oyunlarında topun sokulmasına çalışılan yer.
 5. (Mimarlık) Halk ile askerin düşman saldırısına karşı sığındıkları, kalın ve yüksek duvarlarla çevrili yapı. a. bk.kale bedeni, hisar,kale korkuluğu, mazgal, içkale, mazgal siperi.
 6. Ayaktopu oyununda oyuncuların topu içine sokmaya çalıştıkları, 2,44 m. yükseklikte birbirine koşut iki dikey direk ile bunların üzerine bindirilmiş 7,32 m. uzunluğundaki yatay bir direkle sınırlanmış, arka ve yan yüzeyleri ağla kapatılmış oylum.
 7. (A, uzun okunur) Dedi. O söyledi.
 8. (en)Variety of cabbage in which the leaves do not form a head, being nearly the original or wild form of the species.
 9. (en)Member of the cabbage family closely related to collard greens Both crinkly and smooth leaved varieties are winter vegetables and a good source of vitamin A Kale is best steamed or boiled and served with butter.
 10. (en)Fortress.

castle metodu

 1. Gastrik ekstrelerle pernisiyöz anemi tedavisi.
 2. (en)Castle's methode.

castle nut

 1. Çentikli somun

Türetilmiş Kelimeler (bis)

castle metoducastle nutcastle teorisicastledcastlemilk moorit sheepCastlemilk MooritkoyunuCastlemilk shetlandkoyunucastles in spaincastles in the aircastles in the sandcastcast a bellcast a chill uponcast a cloud on smthcast a cloud on smth.
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın