antijen sunan hücreler ne demek?

 1. Makrofajlar, dendritik hücreler, B hücreler, endotel hücreler, fibroblastlar gibi hücrelerdir.
 2. (en)Antigen presenting cells.

antijen sunan hücre

 1. Antijeni işledikten sonra lenfositlere sunan hücreler. Makrofajlar, Kupffer hücreleri, retiküler hücreler ve Langerhans hücreleri bu grupta yer alır.
 2. (en)Antigen-presenting cell.

antijen

 1. İçerisine girdiği organizma aracılığıyla antikor oluşumunu sağlayan bakteri, virüs, parazit vb. protein yapısında madde.
 2. Canlı vücuduna dışarıdan giren ve antikor oluşmasını sağlayan yabancı madde.
 3. (Yun. anti: karşı; genos: doğum) Bağışıklık cevabına sebep olan herhangi bir madde. İmmünojen.
 4. Organizmada kendisine karşı bağışık cevap oluşturan ve bu cevap sonucu ortaya çıkan antikor ve duyarlı hücre almaçlarıyla özgül olarak birleşme özelliği gösteren bakteri, zehir, yabancı protein vb. maddeler, immünojen.
 5. Genellikle protein yapısında olan, antikor veya T hücre reseptörlerine bağlanarak bağışık yanıtı oluşturan, bakteri, virüs, parazit ve bunların ürünleri gibi vücuda yabancı olan maddeler.
 6. (en)Antigen.
 7. (al)Antigen
 8. (fr)Antigène

sunan

 1. Koltuk kokusu.

hücreler

 1. (en)Cells

Türetilmiş Kelimeler (bis)

antijen sunan hücreantijenantijen almacıantijen antikor reaksiyonuantijen bağlama yeriantijen bağlanma yeriantijen bağlayan parçaantijen işlenmesiantijen reseptörüantijenemiantijamantijammingantianti acid coatanti aircraftanti aircraft gunanti alerjisunansunanimalculessunasuna boylusuna ördeğisunafirsunaksunsun animaculessun bathsun bathesun bathing
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın