antijen işlenmesi ne demek?

 1. Hücre dışı aralıktan veya bir sitozolden köken alan protein antijenlerin hücre içi değişimiyle peptitlere dönüşümü ve bu peptitlerin T hücrelerine sunumunda rol oynayan MHC moleküllerine yüklenmesi işlemi.
 2. (en)Antigen processing.

antijen

 1. İçerisine girdiği organizma aracılığıyla antikor oluşumunu sağlayan bakteri, virüs, parazit vb. protein yapısında madde.
 2. Canlı vücuduna dışarıdan giren ve antikor oluşmasını sağlayan yabancı madde.
 3. (Yun. anti: karşı; genos: doğum) Bağışıklık cevabına sebep olan herhangi bir madde. İmmünojen.
 4. Organizmada kendisine karşı bağışık cevap oluşturan ve bu cevap sonucu ortaya çıkan antikor ve duyarlı hücre almaçlarıyla özgül olarak birleşme özelliği gösteren bakteri, zehir, yabancı protein vb. maddeler, immünojen.
 5. Genellikle protein yapısında olan, antikor veya T hücre reseptörlerine bağlanarak bağışık yanıtı oluşturan, bakteri, virüs, parazit ve bunların ürünleri gibi vücuda yabancı olan maddeler.
 6. (en)Antigen.
 7. (al)Antigen
 8. (fr)Antigène

antijen almacı

 1. Beta hücreleriyle T hücrelerinin plazma zarı üzerinde bulunan ve ancak kendine özgü antijeni tanıyan protein.
 2. (en)Antigen receptor.

işlenme

 1. İşlenmek işi.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

antijenantijen almacıantijen antikor reaksiyonuantijen bağlama yeriantijen bağlanma yeriantijen bağlayan parçaantijen reseptörüantijen sunan hücreantijen sunan hücrelerantijenemiantijamantijammingantianti acid coatanti aircraftanti aircraft gunanti alerjiişlenmeişlenmekişlenmemişişlenmemiş altınişlenmemiş durumdaişlendirmeişlendirme çarpanıişlendirme çoğaltanıişlendirme engeliişlendirme esnekliği
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın