anteriyor pituiter ne demek?

 1. Hipofiz ön lobu.
 2. (en)Anterior pituitary.

hipofiz

 1. Beynin alt bölmünde bulunan, salgısını kana vererek fizyolojik olaylarda önemli rol oynayan sinirsel organ.
 2. Beyin tabanında burun arkasının üst kısmına uyan bölgede hormon salgılayan bir bezdir.
 3. Sümüksü bez
 4. (Yun. hypo: altında; physis: büyüme) Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan ve adenokortikotropin, prolaktin, gonadotropinler, tiroit uyarıcı hormon, oksitosin, vazopressin gibi çok sayıda önemli hormonu salgılayan, bez yapısında olan adenohipofiz ile nöroendokrin yapıda olan nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 5. Os sphenoidale'deki fossa hypophysialis içine yerleşmiş, organizmada birçok fizyoloik olayın düzenlenmesinde önemli etkinliğe sahip olan büyüme hormonu, adrenokortikotropik hormon, tiroit uyarıcı hormon, prolaktin, folikül uyarıcı hormon, lüteinleştirici hormon, antidiüretik hormon, oksitosin, melanosit uyarıcı hormon gibi hormonlar salgılayan, ön, ara ve arka üç ayrı loptan oluşan çok önemli bir iç salgı bezi, pitiüter bez, glandula pituitarya. Adenohipofiz veya distal bölüm adı verilen ön hipofiz lobu; ön lop, tuberal parça ve ara loptan oluşur. Nörohipofiz adını alan hipofiz arka lobu ise sinirsel kökenli hipotalamustan gelen miyelinsiz sinir telleriyle gliya hücrelerinden biçimlenir.
 6. Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan, büyüme ve üremede etkin çok sayıda önemli hormonu salgılayan, adenohipofiz ve nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 7. (en)Pituitary gland.
 8. (en)Hypophysis.
 9. (en)Hypophysis cerebri, İng. hypophysis, pitiuitary gland.
 10. (en)Pituitary body.

anteriyor prezantasyon

 1. Uzunluğuna önden geliş.
 2. (en)Anterior presentation.

anteriyor

 1. Ön.
 2. Önde bulunan, ön tarafta bulunan.
 3. Anteriyör.
 4. (en)Anterior.
 5. (la)Anterior

pituiter

 1. Bkz. hipofizer
 2. Burun boşluğu mukozası ile ilgili olan
 3. (en)Pituitary

Türetilmiş Kelimeler (bis)

anteriyor prezantasyonanteriyoranteriyor lopanteriyöranteriyör lopanteridyoforanteridyumanterioranterior chamberanterior chamber shuntsanteranteretrograd sistografianterezoitpituiterpituiter apopleksipituitectomypituitektomipituitpituitapituitarismpituitarizmpituitarypituisitpituisitom
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın