anteriyor lop ne demek?

 1. Hipofiz ön lobu.
 2. (en)Anterior lobe.

hipofiz

 1. Beynin alt bölmünde bulunan, salgısını kana vererek fizyolojik olaylarda önemli rol oynayan sinirsel organ.
 2. Beyin tabanında burun arkasının üst kısmına uyan bölgede hormon salgılayan bir bezdir.
 3. Sümüksü bez
 4. (Yun. hypo: altında; physis: büyüme) Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan ve adenokortikotropin, prolaktin, gonadotropinler, tiroit uyarıcı hormon, oksitosin, vazopressin gibi çok sayıda önemli hormonu salgılayan, bez yapısında olan adenohipofiz ile nöroendokrin yapıda olan nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 5. Os sphenoidale'deki fossa hypophysialis içine yerleşmiş, organizmada birçok fizyoloik olayın düzenlenmesinde önemli etkinliğe sahip olan büyüme hormonu, adrenokortikotropik hormon, tiroit uyarıcı hormon, prolaktin, folikül uyarıcı hormon, lüteinleştirici hormon, antidiüretik hormon, oksitosin, melanosit uyarıcı hormon gibi hormonlar salgılayan, ön, ara ve arka üç ayrı loptan oluşan çok önemli bir iç salgı bezi, pitiüter bez, glandula pituitarya. Adenohipofiz veya distal bölüm adı verilen ön hipofiz lobu; ön lop, tuberal parça ve ara loptan oluşur. Nörohipofiz adını alan hipofiz arka lobu ise sinirsel kökenli hipotalamustan gelen miyelinsiz sinir telleriyle gliya hücrelerinden biçimlenir.
 6. Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan, büyüme ve üremede etkin çok sayıda önemli hormonu salgılayan, adenohipofiz ve nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 7. (en)Pituitary gland.
 8. (en)Hypophysis.
 9. (en)Hypophysis cerebri, İng. hypophysis, pitiuitary gland.
 10. (en)Pituitary body.

anteriyor pituiter

 1. Hipofiz ön lobu.
 2. (en)Anterior pituitary.

anteriyor prezantasyon

 1. Uzunluğuna önden geliş.
 2. (en)Anterior presentation.

lop

 1. Yumuşak, yuvarlak ve irice.
 2. Bir organın yuvarlak ve birbirinden ayrılmış parçalarından her biri.
 3. Bir organ ya da bir yapının az çok yuvarlak olan bir çıkıntısı ya da parçası.
 4. Bir organ veya yapının az çok yuvarlak olan bir çıkıntısı veya parçası.
 5. (en)Soft.
 6. (en)And round.
 7. (en)Hard boiled.
 8. (en)Loss of Pointer: A condition at the receiver or a maintenance signal transmitted in the PHY overhead indicating that the receiving equipment has lost the pointer to the start of cell in the payload This is used to monitor the performance of the PHY layer.
 9. (en)1) To chop branches, tops or small trees after felling so that the slash will lie close to the ground 2) To cut the limbs from a felled tree.
 10. (en)To cut limbs from standing trees.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

anteriyor pituiteranteriyor prezantasyonanteriyoranteriyöranteriyör lopanteridyoforanteridyumanterioranterior chamberanterior chamber shuntsanteranteretrograd sistografianterezoitloplop çıkarılmasılop earedlop earslop etlop et veya yumurtalop incirlop loplop money offlop offlolo and beholdlo endloaLoa loa
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın