ana atardamar ne demek?

 1. Kanı vücuda taşımak üzere kalpten çıkan büyük atardamar. Aort.
 2. Kalbin sol karıncığından çıkan, kanı kalpten vücudun diğer bölgelerine sevk eden büyük atardamar, aorta.
 3. (en)Aorta.
 4. (fr)Aorte

ana atardamar cisimciği tümörü

 1. Genetik yatkınlık ve kronik hipoksiyle biçimlenme riski artan, genellikle metastaz yapmayan, kalp kesesi içerisinde yerleşen, ana atardamar cisimciğinden köken alan ve genellikle köpeklerde görülen tek veya çok sayıda anormal doku üremesi.
 2. (en)Aortic body tumor.

ana atardamar darlığı

 1. Ana atardamarın duktus arteryozus hizasında daralması, aorta koarktasyonu.
 2. (en)Aortic coarctation.

atardamar

 1. Kalbin sağ karıncığından akciğerlere, sol karıncığından vücudun diğer bölümlerine kan taşıyan damar, şiryan.
 2. Kanı kalpten akciğerlere ya da vücudun diğer bölgelerine taşıyan damarlar, arter. Çaplarına göre, 0.5 mm çaplı, lümeni dar, endotelyumla kaplı, duvarlarında 1-5 sıralı kas örtüsü bulunan, dış örtüsü ince olan arteryoller, çapları daha büyük, içte ve dışta elâstik lamina bulunan, 40 sıra kadar düz kas örtüsü olan kassı arterler ve daha kalın, aort ve bundan ayrılan kolların oluşturduğu büyük elâstik arterler şeklinde gruplandırılır. Arter.
 3. Kalpten dokulara, büyük dolaşımda oksijence zengin, küçük dolaşımda oksijence fakir kanı taşıyan kassıl ve zarsıl kanallar. (Aer : Hava, tereo : taşıyan, kapsayan), arter, arterya.
 4. Tıb: Kanın, kalbden vücudun her tarafına (akciğerlere de) gitmesine yarayan damar. Şiryan.
 5. Kanı kalpten dokulara taşıyan damar, arter.
 6. (en)Arteria, İng. artery.
 7. (en)Artery.
 8. (en)Arterial.
 9. (fr)Artère
 10. (la)Arteria

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ana atardamar cisimciği tümörüana atardamar darlığıana atardamar yangısıana atardamar yırtılmasıanaana akçaana akımana akım kesiciana anahtarana anotana arıanan abbreviated signaturean abbreviation of carabineran abbreviation of kilograman absolute mustatardamaratardamar görüntülenmesiatardamar hipertrofisiatardamar hiyalinozisiatardamar içi enjeksiyonatardamar kan basıncıatardamar kesmeatardamar yangısıatardamarcıkatardamarla ilgili
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın