amino asidemi ne demek?

  1. Hiperamino asidemi.
  2. (en)Aminoacidemia.

amino asidi

  1. (en)Amino acid

amino asit

  1. Genel formülü R-CH(NH2)COOH olan bir bileşik sınıfı. R, bu sınıftaki çeşitliamino asitleri belirleyen yan zincirdir. Optik olarak D ve L izomerleri vardır. Canlı organizmalarda proteinin yapısında L izomeri bulunur. Doğada yirmi çeşitamino asit vardır. Ototrof organizmalar tarafından sentezlenen proteinin temel birimidir ve sindirimde proteinin parçalanmasıyla teşekkül eder.
  2. Bir veya daha fazla amino grubu ve en az bir karboksil grubu içeren ve proteinlerin temel yapı taşları olarak nitelendirilen, genel formülü R-CH(NH2) COOH olan, doğada yirmi çeşidi amino asitbulunan, optik olarak D ve L izomerleri olan organik bileşikler.
  3. Kısa zincirli yağ asitlerine bir amino kökünün girmesiyle meydana gelen, sindirimde proteinin parçalanmasıyla oluşan azot içeren bileşikler.
  4. (en)Amino acid.
  5. (fr)Acide aminé

asidemi

  1. Karbondioksit veya diğer asitli atıkların vücuttan atılmaması nedeniyle kanda fazla hidrojen iyonu bulunması
  2. (en)Acidemia

Türetilmiş Kelimeler (bis)

amino asidiamino asitamino asit değeriamino asit dengesizliğiamino asit dizisiaminoamino acetic asidamino acidamino acid armamino acid residueamino acid sequenceamino acid valueamino acidemiaamino acidsamino alkolaminamin alayıamin bileşikleramin çıkarmaamin oksitasidemiasideaside dayanıklıaside dayanıklı çelikaside dayanıklı çimentoaside dayanıklı emayeasidasidaminüriasiasi gençasi gençlikasiaasia minor
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın