alimentary canal ne demek?

 1. Sindirim borusu
 2. Hazım borusu
 3. Yemek borusu
 4. Gastrointestinal kanal

sindirim

 1. Besinlerin çeşitli enzimlerle eritilerek, parçalanarak ince bağırsakta emilebilir, kana karışabilir duruma gelmesi için uğradıkları fiziksel ve kimyasal değişikliklerin bütünü, hazım.
 2. Besinlerin çeşitli enzimlerle kimyasal olarak parçalanması ile organizma tarafından kullanılmak üzere bağırsak duvarından emilecek duruma getirme.
 3. Vücuda alınan besin maddelerinin mekaniksel, enzimatik ve bakteriyel olarak bağırsak mukozasından emilebilecek duruma getirilmesi olayı, hazmetme, digesyon.
 4. Besinlerin çeşitli enzimlerle kimyasal olarak parçalanmasıyla organizma tarafından kullanılmak üzere bağırsak duvarından emilecek duruma getirilmesi.
 5. (en)Digestion.
 6. (en)Digestive.
 7. (en)Nutritive.
 8. (en)Assimilation.
 9. (en)Alimentary.
 10. (fr)Digestion

alimentary albuminuria

 1. Alimenter albuminüri

alimentary diabetes

 1. aşırı beslenme ve glikoz alınımına bağlı olarak meydana geldiği varsayılan şeker hastalığı,

canal

 1. Gönül al. kendini sevdir, sevilen biri ol.
 2. Can-al. “Gönül al, kendini sevdir, sevilen biri ol.''
 3. Kanal
 4. Kanal, ark, suyolu
 5. Su yolu
 6. Içinden damar, sinir veya su geçen kanal

Türetilmiş Kelimeler (bis)

alimentary albuminuriaalimentary diabetesalimentary obesityalimentary pentosuriaalimentary systemalimentaryalimentary toxic aleukiaalimentary tractalimentary tubealimentaryusalimentar indigestionalimentariusalimentairealimentalalimental göçcanalcanal harkcanal lockcanal rayscanalescanales semicirculares osseicanalettocanalicularcanaliculatecanaliculationcanacana can katmakcana işlemekcana kastcana kıymak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın