alaca bayrak ne demek?

 1. Tar:Ondördüncü Yeniçeri Bölüğüne verilen ad.

alaca baykuş

 1. Baykuşlar (Strigiformes) takımının, baykuşgiller (Strigidae) familyasından, yurdumuzun her tarafında bütün yıl boyunca görülen, genellikle aydınlık ormanlarda, parklarda ve bahçelerde yaşayan, ağaç kovuklarında kuluçkaya yatan, küçük memeli hayvanlar, kuşlar, böcekler, yengeç ve salyangozlar gibi hayvanlarla beslenen yerli bir tür.
 2. (en)Tawny owl.
 3. (fr)Chouette hulotte
 4. (la)Strix aluco

alaca balıkçıl

 1. Kuşlar (Aves) sınıfının, leyleksiler (Ciconiiformes) takımının, balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta, kül rengi, ak, kara karışık renkli, Güney Avrupa, Afrika, Güney Asya ve Madagaskar'da bataklık, göl ve nehir kenarlarında yaşayan, ağaçlar üzerinde yuva yapan bir tür. Toparak.
 2. (en)Squacco heron.
 3. (fr)Acrabier chevelu
 4. (la)Ardeola ralloides

bayrak

 1. Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş, sancak
 2. Öncü
 3. Simge, sembol
 4. Baklagil çiçeklerinde diğerlerinden daha üstte bulunan, daha büyük olan ve çoğunlukla başka bir renkte ve yuvarlakça olan taç yaprağı.
 5. Gerektiğinde indirilip kaldırılan, açılıp kapatılan kol
 6. Hisse senedi teknik analizinde kullanılan fiyat grafiklerinde, büyük bir düşüş veya artış sonrası fiyatların kararlı bir biçimde aynı oranlarda dalgalandığını gösteren şekil.
 7. Bir ulusun, bir topluluğun veya örgütün simgesi olarak kullanılan, belli bir rengi ve biçimi olan, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş.
 8. Devletin belirli alametlerini havi ve belirli renklerde kare veya dikdörtgen şeklinde yapılmış olan bez. Sancak, alem.
 9. Çekme ağlarında ağız açıklığını sağlamak amacıyla torba ağın önüne yerleştirilen konik biçimli, mantar ve kurşun yakada ayrı ayrı bulunmakta olup elle örülerek veya hazır ağlardan kesilerek çıkartılan ağ parçası.
 10. (en)Flag.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

alaca baykuşalaca balıkçılalaca balikçil kusualaca bulacaalaca ağaçkakanalaca akikalaca aşalaca atalacaalaca donlaralaala alaala ala ala alaya kalkmakala alış almaala günbayrakbayrak açmakbayrak altıbayrak askeribayrak asmakbayrak bayramıbayrak bezibayrak bilimibayrak bulutbayrak çekmekbayrağı altında halkı olan şövalyebayrağı olanbayrağı temizlebayrağı verilmişbayrağı yarıya indirmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın