akrep zehri ne demek?

  1. Akrebin kuyruğunun son boğumunda yer alan zehir bezleri tarafından üretilen ve iğneleyeceği zaman buradaki iki kuyruk kasının yardımıyla dışarı verilen, yapısında hiyaluronidaz, fosfolipaz, katekolaminler, asetilkolinesteraz, polipeptitler, nükleotidaz, küçük moleküllü proteinler, amino asitler, fosfodiesteraz ve serotonin içeren zehir.
  2. (en)Scorpion venom.

akrep zehiri

  1. (en)Venom.

akrep zehirlenmesi

  1. Yurdumuzdaki akreplerden özellikle Buthidae üyelerinden kaynaklanan ve ısırılan bölgede genelde kızarıklık, şişlik ve yerel ağrı şeklinde kendini gösteren zehirlenme çeşidi, skorpionizm. Meydana gelen bu zehirlenmelerin çoğu, sadece buz uygulanması ve ağrı kesici verilmesi ile ciddi belirtiler oluşturmadan giderilebilirken fazla sayıda akrep tarafından oluşturulan zehirlenmeler için antivenin uygulaması gerekir. Buthidae içinde ise en tehlikeli olabilecek olan akrep türleri; Leiurus quinquestriatus ve Androctonus crassicauda'dır. Diğer akrep gruplarında yer alan türlerle ilgili (Euscorpiidae, Iuridae, Scorpionidae), önemli sayılabilecek vakalara rastlanmamaktadır. Bunların dışında Batı, Orta ve Güney (Akdeniz) Anadolu'da en çok rastlanan Mesobuthus gibbosus ile Orta Anadolu ve daha doğuda kalan Anadolu kesiminde (Karadeniz kıyı kesimi hariç) sıkça rastlanan M. eupeus'un sokması sonucu zaman zaman ciddi semptomlar görülse de genelde ölüme sebebiyet vermemektedirler.
  2. (en)Scorpion poisoning.

zehr

  1. Ağı, zehir.
  2. Çiçek.
  3. (en)Venom.
  4. (en)Flower.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

akrep zehiriakrep zehirlenmesiakrep burcuakrep gibiakrep takımyıldızıakrep yüreğiakrepakrepgillerakreplerakreakrebakrebeakrebekakrebi mekniyyatakrakraakrabakrabaakraba çıkmakzehrzehraZehravanzehrezehretmezehapzehebzehepzehharzehir
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın