Osmanlı Askeri Farmakopesi ne demek?

 1. Türkiye'De ilk kodeks olarak kabul edilen, 1844 yılında Dr. A. Bernard tarafından hazırlanan ve 161 sayfadan ibaret kitap.
 2. (en)Pharmacopee Militari Ottomane.

osmanlı

 1. XIII. yüzyılda Osman Gazi tarafından Anadolu'da kurulan ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra dağılan büyük Türk imparatorluğunun uyrukları.
 2. Düşündüğünü çekinmeden, açıkça söyleyen, bulunduğu toplulukta yetki sahibi olan
 3. I. Osman'ın Anadolu'da kurup sonradan Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları üzerine yayılarak büyük bir imparatorluk haline gelen Türk devletinin adı. 2-Osmanlı devleti uyruğu.
 4. Vezir dairelerinde hizmet gören ağalara verilen ad. bk. zobu, ağam çırağı.
 5. Osmanlı Devleti teb'asından olan.
 6. (en)Ottoman.

osmanlı bankası

 1. 1856 yılında İngiliz sermayesiyle İstanbul'da kurulan Ottoman Bank'ın, 1863 yılında Fransız sermayesinin katılımı sonucu Bank-ı Osmani-i Şahane'ye dönüşmesiyle, Osmanlı İmparatorluğu'nda merkez bankası olarak etkinlikte bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının kuruluşuyla birlikte bu işlevini yitiren ve 2001 yılında Garanti Bankasının bünyesine katılarak varlığı sona eren banka.
 2. (en)Ottoman Bank.

askeri

 1. Askerlikle ilgili, askere özgü.
 2. (en)Warlike.
 3. (en)Pertaining to the army.
 4. (en)Martial.
 5. (en)Military.

farmakope

 1. Bkz. kodeks
 2. İlaçları oluşturan tüm bileşenlerin ve bunlara ait kontrol ve analiz yöntemlerinin yer aldığı yasal ve bilimsel olarak uyulması gereken kuralları içeren, Türk Farmakopesi, Amerikan Farmakopesi gibi resmi kitap
 3. (en)Pharmacopoeia, pharmacopeia.
 4. (en)Pharmacopoeia.
 5. (en)Pharmacopeia.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

osmanlıosmanlı bankasıosmanlı beziriosmanlı borçlarıosmanlı imparatorluğuosmanlı kadınıosmanlı padişahıosmanlı tokadı atmakosmanlı tokadı yemekosmanlı türkçesiosmanosmanıosmaniosmani nişanıosmaniyanaskeriaskeri akademiaskeri ambargoaskeri araçaskeri ataşeaskeri bakımdanaskeri bandoaskeri bando önünde giden kızaskeri bando şefiaskeri birimaskerasker balığıasker barakasıasker ceketiasker çantası
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın