osmanlı ne demek?

 1. XIII. yüzyılda Osman Gazi tarafından Anadolu'da kurulan ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra dağılan büyük Türk imparatorluğunun uyrukları.
 2. Düşündüğünü çekinmeden, açıkça söyleyen, bulunduğu toplulukta yetki sahibi olan

  Benim bildiğim Osmanlı kadınlar dobra dobradır.

  N. Cumalı
 3. I. Osman'ın Anadolu'da kurup sonradan Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları üzerine yayılarak büyük bir imparatorluk haline gelen Türk devletinin adı. 2-Osmanlı devleti uyruğu.
 4. Vezir dairelerinde hizmet gören ağalara verilen ad. bk. zobu, ağam çırağı.
 5. Osmanlı Devleti teb'asından olan.
 6. (en)Ottoman.

Osmanlı Askeri Farmakopesi

 1. Türkiye'De ilk kodeks olarak kabul edilen, 1844 yılında Dr. A. Bernard tarafından hazırlanan ve 161 sayfadan ibaret kitap.
 2. (en)Pharmacopee Militari Ottomane.

osmanlı bankası

 1. 1856 yılında İngiliz sermayesiyle İstanbul'da kurulan Ottoman Bank'ın, 1863 yılında Fransız sermayesinin katılımı sonucu Bank-ı Osmani-i Şahane'ye dönüşmesiyle, Osmanlı İmparatorluğu'nda merkez bankası olarak etkinlikte bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının kuruluşuyla birlikte bu işlevini yitiren ve 2001 yılında Garanti Bankasının bünyesine katılarak varlığı sona eren banka.
 2. (en)Ottoman Bank.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

Osmanlı Askeri Farmakopesiosmanlı bankasıosmanlı beziriosmanlı borçlarıosmanlı imparatorluğuosmanlı kadınıosmanlı padişahıosmanlı tokadı atmakosmanlı tokadı yemekosmanlı türkçesiosmanosmanıosmaniosmani nişanıosmaniyan
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın