Bern dağ köpeği ne demek?

 1. İsviçre'Nin Bern kentinden köken alan, tüyleri çift katlı ve siyah renkli, vücudunda karşılıklı simetrik pas rengi ve beyaz renkli bölgeler bulunan, göğsünde, başında ve patilerinde beyaz, iki gözün hemen üzerinde, yanaklarda, göğsün iki yanında, kuyruk altında ve bacaklarda pas rengi tüyleri olan, göğüs çizgisi en az dirseğe kadar inen, kuyruğu uzun ve tüylü, soğuk havaya dayanıklı, iri yapılı, çok zeki, eğitimi kolay, önceleri koyun ve sığırların sürülmesinde, yük taşımada ve çiftlik bekçisi olarak kullanılmış, neşeli doğası gereği iyi bir aile köpeği, iz sürme, sürü gütme, bekçilik, koruma, arama ve kurtarma, araba çekme ve itaat yarışmaları yeteneklerinin yanında doğal bekçi köpeği özelliği gösteren bir köpek ırkı, Bern sığır köpeği, İsviçre dağ köpeği.
 2. (en)Bernese Mountain Dog.

Bern dağ köpeklerinde meningitisi

 1. Üç-Altı haftalık genç Bern dağ köpeklerinde beyinde şiddetli şiddetli aseptik nekrotik vaskulitis, beyinde iskemi ve malasiyle birlikte, klinik olarak da felç, yürüyüş bozukluğu ve körlükle belirgin, immunosupresif tedaviye cevap verebilen, kesin olarak sebebi bilinmeyen bir hastalık.
 2. (en)Bernese Mountain Dog meningitis.

bern

 1. Bern, isviçre'nin başkenti.

dağ

 1. Yer kabuğunun çıkıntılı, yüksek, eğimli yamaçlarıyla çevresine hâkim ve oldukça geniş bir alana yayılan bölümleri.
 2. Kızgın bir demirle vurulan damga, nişan.
 3. İyileştirmek için vücudun hastalıklı bölümünde kızgın bir araçla yapılan yanık.
 4. Büyük üzüntü, acı
 5. Yerkabuğunun çıkıntılı, yüksek; eğimli yamaçlarıyla çevresine egemen ve oldukça geniş bir alana yayılan bölümlerine verilen ad.
 6. Çevresindeki araziye göre çok yüksek olan toprak, kaya veya kumdan tepe.
 7. Orman.
 8. (en)Mountain.
 9. (en)Montane.
 10. (en)Mount.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

Bern dağ köpeklerinde meningitisibernbern birliğibern birliği sözleşmesibern conventionbern copyright conventionbern konvansiyonuBern sığır köpeğibern sözleşmesibern telif hakları konvansiyonuberber mucib i talepber vechber vech i balaberadağdağ adamıdağ alabalığıdağ anasıdağ ardında olsun dadağ ardında olsun da, yer altında olmasındağ armududağ arslanıdağ aslanıdağ ayısı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın