ısı ne demek?

 1. Bir cismin uzamasına, genleşmesine, buharlaşmasına, erimesine, sıcaklığının artmasına, bir iş yapmasına sebep olan fiziksel enerji, hararet.
 2. Doğal vücut sıcaklığı, hararet: İnsan vücudunun doğal ısısı 36,5° C dir.
 3. Hastalığın etkisiyle ortaya çıkan vücut sıcaklığı.
 4. Sıcaklık

  Güneşin ateşinden yeryüzünde karası da denizi de ısı tütüyordu.

  Halikarnas Balıkçısı
 5. Bir özdeğin öğecikleri ya da özdecikleri düzeyindeki öteleme, dönme ve titreşim devinimleri ile ilgili toplam erkesi.
 6. Bir özdeğin öğecikleri ya da özdecikleri düzeyindeki öteleme, dönme ve titreşim devinimleri ile ilgili toplam erkesi.
 7. Bir özdeği, ısıldevingen bir durudan dahayüksek sıcaklıktaki ısıldevingen duruya götürmek için verilmesi gereken erke niceliği.
 8. Bir cismin uzamasına, genleşmesine, buharlaşmasına, erimesine, sıcaklığının artmasına ve bir iş yapmasına sebep olan fiziksel enerji.
 9. (en)Caloric.
 10. (en)Heat.
 11. (en)Warmth.
 12. (en)Thermo-.
 13. (en)Pyro-.
 14. (en)Temperature.
 15. (en)Thermal energy.
 16. (en)Buckle.
 17. (en)Radiation.
 18. (al)W
 19. (al)Wärme
 20. (fr)Chaleur

ısı aktarımı

 1. Isının, çeşitli yollarla (ısı iletimi, ışınım) bir ortamdan başka bir ortama geçiş özelliklerini inceleyen bilgi dalı.
 2. (en)Heat transfer.
 3. (fr)Transfert de chaleur

ısı alıcı organ

 1. Çıngıraklı yılanlarda başın her iki yanında bulunan ve çevredeki düşük ya da yüksek sıcaklığa sahip canlıların yerini tespit etmeye yarayan organ. Termosensör organ.
 2. (en)Thermosensory organ.
 3. (fr)Organe thermosensorielle

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ısı aktarımıısı alıcı organısı almazısı artışıısı ayarlamaısı azaltıcıısı birikimiısı birimiısı çarpmasıısı çeliğiısıs lm analiziıs lm çözümlemesiıs lm modeliıs eğrisi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın