örtü epiteli ne demek?

 1. Organların ve dokuların iç ve dış yüzeyini, vücut boşluklarının yüzeyini örten, tek tabakadan ya da çok tabakadan oluşan, hücrelerin arasında çok fazla bağlantı bölgeleri bulunan, hücreler arası aralıkları hiç olmayan ya da çok az olan, beslenmelerini hemen altlarındaki bağ dokusundan yapan epitel tipi.
 2. Farklı dokulardan oluşmuş olan organların dış ve iç yüzlerini örten ve tek katlı yassı, tek katlı kübik, tek katlı prizmatik, tek katlı piramidal, yalancı çok katlı prizmatik, çok katlı yassı, çok katlı prizmatik ve çok katlı değişken epitelden oluşan doku, koruyucu epitel.
 3. (en)Epithelium superficiale.
 4. (en)Covering epithelium.
 5. (fr)Epithelium de revêtement, epithelium de recouvrement

örtü buzulu

 1. Antartika, Grönland gibi eksenucu bölgelerinde görülen, çok geniş yüzeyleri kaplayan buzul türü.
 2. (en)Continental ice.
 3. (fr)Inlandsis

örtü cilası

 1. Bk. örtü cilası
 2. Gözenekleri doldurulan ağaç üzerinde gomlak-ispirto karışımı sıvı ile koruyucu, saydam, parlak katman oluşturma eylemi.
 3. Bu işlemde kullanılan cila sıvısı.
 4. (al)Deckpolieren, Deckpolitur

Türetilmiş Kelimeler (bis)

örtü buzuluörtü cilasıörtü dokusuörtü hastalığıörtü kalınlığıörtüörtü kalınlığı saptamıörtü kalinligi saptanmasıörtü kıvrımıörtü köküörtört ki ölemörtanörtbasörtbas edilemezepitelimsi hücreepiteliotropikepiteliotropik lenfomepitelitepiteliyal retikulum hücreleriepiteliyalisepiteliyalizeepiteliyoidEpiteliyokistEpiteliyokist enfeksiyonuepitelepitel bağımlı gevşetici faktörepitel dokuepitel dokusuepitel hücre
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın