çevirme ağları ne demek?

 1. Balıkların etrafını çevirmek ve bunları ağ içerisinde hapsetmek suretiyle yakalanmalarını sağlayan, balıkların etrafını çevirmek ve bunları ağ içerisinde hapsetmek suretiyle yakalanmalarını sağlayan istihsal vasıtasını, pelajik balık sürülerinin önce çevrelerinin sarılması, sonra da ağın altının kapatılması suretiyle kaçmalarını önleyerek avlanmayı gerçekleştiren ağlar.
 2. (en)Purse seine.

çevirme ağı

 1. Balık sürülerinin önce çevrelerinin sarılması, sonra ağın altının kapatılması yoluyla kaçmalarını önleyerek avlamayı sağlayan bir ağ türü.

çevirme adlar

 1. Bazı kavramların adlandırılmasında başka dillerden çevirme yoluna başvurularak karşılanan ve anlamca o dillerdeki karşılıklarına paralel olan sözler. Türkçede banyo yapmak, yıkanmak, yerine banyo almak (İng. to take bath), gam yemek (Fr. gam Vorden); Almanca Vergismeinnicht, İng. forget-me-not’ın Türkçede unutma beni; ve İt. bella donna, Fr. belle dame’ın Türkçede güzelavrat otu ile karşılanması (D. Aksan, Anlam Bilimi, s. 99. not 110) kendine iyi bak (İng. take care of you) gibi.

 1. İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü.
 2. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü.
 3. Ülke yüzeyine yaygınlaştırılmış örgü, şebeke.
 4. Tuzak
 5. Oyun alanını ortadan ikiye bölen veya kale direkleri arkasına gerilen, iple yapılmış örgü.
 6. Çaprazlama örgü ile yapılan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file.
 7. Donun veya pantolonun apış arasına gelen yeri, apışlık.
 8. Elektriksel erkeyi bir bölge içine dağıtan iletken örgüsü.
 9. En az bir bilgisayar ile çoğullayıcı, anahtar veya yönlendirici cihazların kullanımı ile oluşturulan veri iletim yapısı.
 10. Bir kentin, bir ülkenin tek elde toplanmış sinema salonlarının oluşturduğu bütün. TV

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çevirme ağıçevirme adlarçevirme arayüzüçevirmeçevirme bağlantısıçevirme çizelgesiçevirme kitabıçevirme melezlemesiçevirme miliçevirme sihirbazıçevirçevir kazı yanmasınçevir sesiçevir sinyaliçevireçağlar gözden, sahte sözden kendini sakınağlarken söylemekağlarken uyuyakalmakağlarsa anam ağlar, başkası yalan ağlarağlaağlakağlamaağlama duvarıağlama duvarına dönmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın