çatal bayrak ne demek?

 1. Yeniçeri orta ve bölüklerinin, yarısı kırmızı, yarısı sarı renkte olan bayrakları.

çatal batırmak

 1. (en)Prong.

çatal bel

 1. Bahçeyi bellemeye yarayan ucu çatallı ve saplı alet.

bayrak

 1. Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş, sancak
 2. Öncü
 3. Simge, sembol
 4. Baklagil çiçeklerinde diğerlerinden daha üstte bulunan, daha büyük olan ve çoğunlukla başka bir renkte ve yuvarlakça olan taç yaprağı.
 5. Gerektiğinde indirilip kaldırılan, açılıp kapatılan kol
 6. Hisse senedi teknik analizinde kullanılan fiyat grafiklerinde, büyük bir düşüş veya artış sonrası fiyatların kararlı bir biçimde aynı oranlarda dalgalandığını gösteren şekil.
 7. Bir ulusun, bir topluluğun veya örgütün simgesi olarak kullanılan, belli bir rengi ve biçimi olan, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş.
 8. Devletin belirli alametlerini havi ve belirli renklerde kare veya dikdörtgen şeklinde yapılmış olan bez. Sancak, alem.
 9. Çekme ağlarında ağız açıklığını sağlamak amacıyla torba ağın önüne yerleştirilen konik biçimli, mantar ve kurşun yakada ayrı ayrı bulunmakta olup elle örülerek veya hazır ağlardan kesilerek çıkartılan ağ parçası.
 10. (en)Flag.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çatal batırmakçatal belçatal bıçak takımıçatal bıçaklık çelikçatal biçimi vermekçatalçatal açma kurallarıçatal ağızçatal aşıçatal avuççatal ayakçatacak adam aramakçatadakçatakçatak bayrakçatçat çat edençat diyeçat etmekçat kapıbayrakbayrak açmakbayrak altıbayrak askeribayrak asmakbayrak bayramıbayrak bezibayrak bilimibayrak bulutbayrak çekmekbayrağı altında halkı olan şövalyebayrağı olanbayrağı temizlebayrağı verilmişbayrağı yarıya indirmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın