çöl çekirgesi ne demek?

 1. Bk. Sudan çekirgesi.

sudan çekirgesi

 1. Böcekler (Insecta) sınıfının düz kananatlılar (Orthoptera) takımından, hayatları tek tek ya da sürüler hâlinde yaşadıkları iki devreden meydana gelen, göç eden ve tarım alanlarına büyük zararlar veren bir eklem bacaklı türü.
 2. Yurdumuzun güneydoğu kesimlerine de üşüşerek, tarım bitkilerinde oldukça büyük yitiklere yol açan çekirge türü; çöl çekirgesi.
 3. (en)Desert locust.
 4. (fr)Criquet pélérin
 5. (la)Schistocerca gregaria

çöl

 1. Kumluk, susuz ve ıssız geniş arazi, sahra, badiye
 2. Özellikle sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde geniş alanlar kaplayan kurak, sürekli akıştan ve bitki örtüsünden yoksun, günlük ve mevsimlik sıcaklık ayrımları yüksek, nüfuslanma ve yerleşim olanakları çok sınırlı bölgelere verilen ad.
 3. (en)Desert.
 4. (en)Wilderness.
 5. (en)Wasteland.
 6. (en)Waste.
 7. (fr)Désert

çöl agaması

 1. Pullu sürüngenler (Squamata) takımının, agamagiller (Agamidae) familyasından, Kuzey Afrika çöllerinde yaşayan bir sürüngen türü.
 2. (en)Agama.
 3. (fr)Agame
 4. (la)Agama mutabilis
 5. (la)Agama

çekirge

 1. Düz kanatlılardan, uzun olan art bacaklarına dayanarak uzağa sıçrayabilen, birçok türü olan bir böcek (Acridium).
 2. Çeşitli solucanların arakonakçısı ve tarım bitkilerinin başlıca zararlısı olarak suçlu birçok düzkanatlının ortak adı.
 3. (en)Grasshopper.
 4. (en)Locust.
 5. (al)Heuschrecke
 6. (fr)Criquet
 7. (la)Locusta

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çölçöl agamasıçöl bitkisiçöl faresiçöl fırtınasıçöl hummasıçöl iguanasiçöl iklimiçöl kaplumbağasıçöl kasırgasıçöğdürmeçöğdürmekçöğençöğmeçöğmekçekirgeçekirge faresiçekirge kamışçınıçekirge kuşuçekirge kuşugillerçekirdecikçekirdeğin ikidoğrusal serisiçekirdeğin özdeğerleriçekirdeğin özfonksiyonlarıçekirdeğin parçalanması
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın