yarma buğday ne demek?

 1. İri ve gelişigüzel kırılmış buğday.

yarma aşı

 1. Bitki veya ağaçlarda, kalın çaplı anacın tepesi düzgün biçimde kesildikten ve perdahlandıktan sonra, tam orta yerinden 4-5 cm derinliğinde açılan yarığa bir kalem yerleştirilerek yapılan bir aşı.

yarma çorbası

 1. Yarma buğday ile yapılmış bir tür çorba.

buğday

 1. Buğdaygillerin örnek bitkisi (Triticum).
 2. Bu bitkinin başaktan ayrılıp öğütülmesiyle elde edilen tanesi.
 3. Buğdaygiller (Gramineae, Poaceae) familyasından, çiçeklenmesi başak şeklinde, tohumları kullanılan, ülkemizde geniş bir alanda kültürü yapılan, bir yıllık otsu bitki.
 4. Buğdaygiller familyasından, başak biçiminde çiçeklenen, tohumları genelde insan gıdası olarak kullanılan, yapısında bulunan nişasta tabiatında olmayan polisakkaritler nedeniyle kanatlı rasyonlarında sınırlı kullanılan bir yıllık otsu bitki.
 5. Tohumu ekmek yapımında kullanılan bitki ve aynı bitkinin başaktan ayrılmış tanesi.
 6. (en)Corn.
 7. (en)Commodity exchange.
 8. (en)Common wheat.
 9. (en)Wheat.
 10. (fr)Blé, froment

Türetilmiş Kelimeler (bis)

yarma aşıyarma çorbasıyarma gibiyarma keresteyarma kesimyarmayarma kütüğüyarma saldırısıyarma şeftaliyarma taarruzuyaryar beni ansın bir koz ile, o da çürük çıksınyar dan atmakyar olmakyar yar yalvarmakbuğdaybuğday açık rastığıbuğday başak verincebuğday başak verince orak pahaya çıkarbuğday benizlibuğday birasıbuğday bitibuğday böceğibuğday değirmen kalıntısıbuğday ekmeğibuğdanbuğdanlıbuğçe
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın