yalvaçlar dramı ne demek?

 1. Onbeşinci yüzyılda, konusu yalvaçlar tarihinden alınarak yazılan sahne eseri.
 2. (fr)Mystère

yalvaçlık

 1. Yalvaç olma durumu.

yalvaç

 1. Kendisine kitap gönderilmiş peygamber, elçi, yalavaç, resul.
 2. Bk. Yalavaç.
 3. (en)Prophet peygamber.
 4. (en)Resul.

dram

 1. Sahnede oynanmak için yazılmış oyun.
 2. Acıklı, üzüntülü olayları, bazen güldürücü yönlerini de katarak konu alan sahne oyunu veya televizyon filmi.
 3. Tiyatro edebiyatı.
 4. Acıklı olay
 5. Tiyatrodaki geleneksel ağlatının, zamanın gelişmesine ve sinema ile televizyonun özelliklerine uygun olarak gösterdiği evrimle oluşan tür. Kahramanlar, ağlatının kapalı, dar, dış dünyayla ilişkisiz çevresinde yaşamaktan çıkıp, belli bir çevrenin, belli bir çağın somut koşulları içinde yer alırlar; günlük yaşamın içindedirler; durumları, davranışları bu yaşamın koşullarıyla belirlenir.dram kahramanlarının belirli bir toplumsal durumu, bu durumdan ileri gelen davranışları vardır.dramatik yapı, duygulardan, tutkulardan çok, kahramanın içinde yaşadığı toplumsal koşulların etkisiyle kurulur.dramda da kahraman, olağandışı bir durumla karşı karşıyadır. Toplumsal yapısının, bilincinin, kendini çevreleyen koşulların elverdiği ölçüde bu olağandışı durumun üstesinden gelmeye çalışır. Kahraman ile onu çevreleyen koşullar arasında bir güç denemesi, çetin bir sınav ortaya çıkar.dram kahramanı bu sınavla kendi kendini daha iyi tanır, güçlü ya da zayıf yönlerini öğrenir, elindeyse zayıf yönlerini güçlendirmeye çalışır.dramın amacı, ortaya böyle olağandışı bir durum koyup, kahramanı bu durumla karşı karşıya getirmek, bu sınavı anlatmak, bunun sonunda kahramanın hangi noktaya, nasıl ve neden geldiğini açıklamaktır.
 6. Yun. Korkunç ve kanlı tiyatro piyesi.
 7. (en)Drama.
 8. (en)Minute quantity; a mite.
 9. (en)As much spirituous liquor as is usually drunk at once; as, a dram of brandy; hence, a potation or potion; as, a dram of poison.
 10. (en)Persian daric.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

yalvaçlıkyalvaçyalvaç oyunuyalvaneyalvardramdram drachmdram are xx bits widedram dörtlüsüdram drinkerdrabdrab monotondrabbetdrabbledrably
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın