uçan kale ne demek?

 1. Stratejik amaçlarla İkinci Dünya Savaşı'nda kullanılmış olan Amerikan ağır bombardıman uçağı.
 2. (en)Flying fortress.

uçan kırlangıç

 1. Boyları 90 cm olabilen, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz'de dağılım gösteren, sırtı kahverengi olup üzeri küçük mavi beneklerle kaplı kumlu, çamurlu ve kayalık zeminlerde yaşayan demersal tür.
 2. (la)Dactylopterus volitans

uçan kurbağa

 1. İki yaşamlılar (Amphibia) sınıfının, kuyruksuz iki yaşamlılar (Anura) takımından, ön ve arka üyelerindeki parmaklar arasında zarlar bulunan ve bunu paraşüt gibi kullanan bir tür.

kale

 1. Düşmanın gelmesi beklenilen yollar üzerinde, askerî önem taşıyan şehirlerde, geçit ve dar boğazlarda güvenliği sağlamak için yapılan kalın duvarlı, burçlu, mazgallı yapı, kermen.
 2. Satranç tahtasının dört köşesine dikilen, tahtanın bir tarafından diğer tarafına kadar düz olarak boş hanelerde gidebilen kale biçiminde taş.
 3. Genellikle bir düşüncenin savunulduğu, sürdürüldüğü yer.
 4. Takımla oynanan bazı top oyunlarında topun sokulmasına çalışılan yer.
 5. (Mimarlık) Halk ile askerin düşman saldırısına karşı sığındıkları, kalın ve yüksek duvarlarla çevrili yapı. a. bk.kale bedeni, hisar,kale korkuluğu, mazgal, içkale, mazgal siperi.
 6. Ayaktopu oyununda oyuncuların topu içine sokmaya çalıştıkları, 2,44 m. yükseklikte birbirine koşut iki dikey direk ile bunların üzerine bindirilmiş 7,32 m. uzunluğundaki yatay bir direkle sınırlanmış, arka ve yan yüzeyleri ağla kapatılmış oylum.
 7. (A, uzun okunur) Dedi. O söyledi.
 8. (en)Variety of cabbage in which the leaves do not form a head, being nearly the original or wild form of the species.
 9. (en)Member of the cabbage family closely related to collard greens Both crinkly and smooth leaved varieties are winter vegetables and a good source of vitamin A Kale is best steamed or boiled and served with butter.
 10. (en)Fortress.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

uçan kırlangıçuçan kurbağauçan kuş aç kalmazuçan kuşa borcu olmakuçan kuşa borçlu olmakuçan balıkuçan bombauçan canlıuçan cisimuçan daireuçanuçan dragonuçan gözeuçan hafif bulutuça eseuçabilenuçabiliruçabilirlikuçağa bindirmekkalekale ağıkale ağzıkale alanıkale almamakkale azaplarıkale bedenikale biçiminde yapılmışkale burcukale burcundaki mazgallı siperkalKal gelmekkal ocağıkal u kılkala
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın