toplum kalkınması ne demek?

 1. Yerel toplulukların, ekonomik, toplumsal ve ekinsel sorunlarını çözmek amacıyla giriştikleri çabaların devletçe her türlü olanaklarla desteklenmesine ve bu yönden ulusal düzeydeki kalkınma çabalarına katılmalarına dayalı eğitsel ve örgütsel süreçlerin tümü. bk. destekli imece.
 2. (en)Community development.
 3. (fr)Développement communautaire

toplum

 1. Aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların tümü, cemiyet.
 2. Topluluk.
 3. Bilinçli bireylerden ve özellikle aralarında örgütleşme bağları ve karşılıklı görevler bulunan kişilerden kurulu topluluk. 2~ (Dar anlamda) Doğal eğilimlere değil, sözleşmeye dayanan, belirli ereklere ulaşmak için isteyerek kurulan, istenildiğinde dağılabilen insan topluluğu, birliği. Bir ilke üzerine kurulmuş birliktelik = ortaklaşalık (Gemeinschaft - Communaute'nin karşıtı olarak. Tönnies).
 4. (en)Society.
 5. (en)The community.
 6. (en)Socio-.
 7. (en)Community.
 8. (en)Social group.
 9. (en)World.
 10. (fr)Société

toplum baskısı

 1. Herhangi bir toplumun kendi üyeleri üzerinde kendi düşünce, istek veya davranış biçimlerini kabul ettirmek için sahip olduğu güç.
 2. (en)Social pressure, social oppression, social constraint, social influence.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

toplumtoplum baskısıtoplum bilgileritoplum bilgileri odasıtoplum bilimcitoplum bilimciliktoplum bilimcisitoplum bilimitoplum bilimleritoplum bilimseltoplutoplu alıştırmalartoplu antentoplu ateştoplu bayındırımkalkınmakalkınma bankacılığıkalkınma ekonomisikalkınma hızıkalkınma için bölgesel işbirliği örgütü
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın