toksik epidermis nekrolizisi ne demek?

 1. İlaçlara veya enfeksiyonlara bağlı olarak deri ve mukozalarda, epidermisin yaygın nekrozuyla belirgin, köpek ve kedilerde görülen immün aracılı hastalık.
 2. (en)Toxic epidermal necrolysis.

toksik

 1. Ağulu
 2. Bk. ağılı
 3. Bk. sağlığa zararlı (II)
 4. Toksik maddeye bağlı olan.
 5. Zehirli.
 6. (en)Toxic, toxical.
 7. (en)Toxic.

toksik amino asitler

 1. Zehirli amino asitler.
 2. (en)Toxic amino acids.

epidermis

 1. Bk. üst deri
 2. Derinin yüzeyinde ektoderm kökenli, içten dışa doğru; bazal katman, spinozum katmanı, granulozum katmanı, lusidum katmanı ve korneum katmanı olmak üzere beş katmandan oluşan çok katlı yassı katman. Keratinleşme gösteren bu katmanlarda derinin ince ve kalın oluşuna bağlı olarak stratum lusidum bulunmayabilir.
 3. Üst deri.
 4. (en)Epidermis.
 5. (en)Outermost layer of skin.
 6. Epidermis, üst deri
 7. Hayvan derisininveya bitki kabuğunun dış zarı, beşere, üstderi epidermal, epidermic (s.) üstderiye ait epidermoid (s.) üstderiye ait veya benzer olan.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

toksiktoksik amino asitlertoksik amoroztoksik anemitoksik doğum sonrası metritistoksik doztoksik eşik değertoksik etkitoksik hemolitik anemitoksik immün kompleks birikmesine bağlı aşırı duyarlılık yanıtıtoksitoksidermatoztoksidermitoksidromtoksienfeksiyonepidermisepidermis büyüme faktörü egfepidermis displazisiepidermis hipergranülozisiepidermis kistiepidermis kolaretiepidermis yakalığıepidermiste hipogranulozisepidermicepidermicalepidermikepidermepidermaepidermalepidermal applicationepidermal collarette
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın