tenkidi tefekkür ne demek?

 1. Bk. eleştirici düşünme

eleştirici düşünme

 1. Öncülleri ve kanıtları titizlikle değerlendirdikten sonra ilgili bütün etmenleri göz önünde tutarak ve geçerli mantık yöntemlerinden yararlanarak elden geldiğince nesnel sonuçlara varma süreci.
 2. (en)Critical thinking.

tenkidi

 1. Eleştirmeli, eleştirili.

tenkidiye

 1. Bk. eleştiricilik

tefekkür

 1. Düşünme, düşünüş.
 2. Fikretmek. Düşünmek. Fikri harekete getirmek.(Tefekkür, gafleti izale eder. Dikkat, teemmül; evham zulümatını dağıtıyor. Lakin nefsinde, batınında, hususi ahvalinde tefekkür ettiğin zaman derinden derine tafsilat ile tetkikat yap. Fakat afaki, harici, umumi ahvalata teemmül ettiğin vakit sathi, icmali düşün, tafsilata geçme. Çünkü icmalde, fezlekede olan kıymet ve güzellik, tafsilatında yoktur. Hem de afaki tefekkür, dipsiz denize benziyor; sahili yoktur. İçine dalma boğulursun. Arkadaş! Nefsi tefekkürde tafsilatlı, afaki tefekkürde ise icmali yaparsan, vahdete takarrüb edersin. Aksini yaptığın takdirde kesret fikrini dağıtır. Evham seni havalandırır. Enaniyetin kalınlaşır. Gafletin kuvvet bulur, tabiata kalbeder. İşte dalalete isal eden kesret yolu budur. M.N.)"Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten hayırlıdır" (Hadis-i şerif meali) (Bak: Ülfet)
 3. Bk. düşünme
 4. (en)Contemplation.
 5. (en)Meditation.
 6. (en)Thinking.
 7. (en)Though.
 8. (en)Consideration.
 9. (en)Reflection.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

tenkiditenkidiyetenkidtenkide hedef olan kimsetenkibtenkartenkıyetenten a pieceten boyasıten commandmentsten eachtefekkürtefekkür hürriyetitefekküre dalmaktefekkürı enmüzeçtefekkühtefekküktefekküntefekkutefekkuh
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın