serebellar ataksi ne demek?

 1. Beyincik loplarının agenezi, hipoplazi veya anomalileri azalan, sallanma, titreme, yere yıkılma gibi kas dinamiğiyle statik ataksi, özellikle sığır ve koyunlarda saptanan ve beyin ve omurilik kısımlarındaki değişikliklerle kombine seyreden otozomal ressesiv meydana gelen tablo.
 2. (en)Cerebellar ataxia.

serebellar hipoplazi

 1. Beyinciğin tam oluşmaması.
 2. Beyinciğin yetersiz gelişimi.
 3. (en)Cerebellar hypoplasie.

serebellar

 1. Beyinciğe ait olan, beyincikle ilgili olan, serebellaris.
 2. (en)Cerebellar.
 3. (en)Beyinciğine ait.

ataksi

 1. Kas koordinasyonu bozukluğu.
 2. Sarsaklama
 3. Hareketlerde eş güdümün bozulması, sendeleme, sarsılma. Kuzularda bakır eksikliği, genç sığırlarda A vitamini eksikliği, koyunlarda louping-ill, koyun ve keçilerde skrapi ve lökozis sonucu ortaya çıkan motorik sinir merkezleri arasındaki eş güdümün bozulması durumu. Vücut kaslarını uyaran sinirler arasındaki uyumlu çalışmanın bozulmasına bağlı olarak hayvanın düzensiz hareketler yapması. Statik ataksi ve lokomotorik ataksi olarak ikiye ayrılır. Yerleşmesine göre; spinal, serebellar ve serebral ataksi çeşitleri vardır.
 4. Vücut faaliyetlerinde düzensizlik veya hareketlerde karışıklık.
 5. (en)Ataxia.
 6. (la)Ataxy, ataxia

Türetilmiş Kelimeler (bis)

serebellar hipoplaziserebellarserebellarisserebellifügalserebellipetalserebeataksiataksikatakso adinamiatakatak yapmakatakamatakamitatakanataata aitata arpa, yiğide pilavata bindirmekata binen nalını, mıhını arar
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın