sığırlar ne demek?

  1. Memeliler (Mammalia) sınıfının, çift parmaklılar (Artiodactyla) takımının, boynuzlugiller (Bovidae) familyasından, kaba yapılı, boynuzlu, hantal, kuyrukları püsküllü bir alt familya. Boğa (Bos taurus), Tibet sığırı (B.grunniens), Hint mandası (Buffelur bubalus), yaban sığırı (Bibos gaurus) misk öküzü (Ovibos moschatus) türleri iyi bilinir.
  2. (en)Buffalos.
  3. (fr)Buffles
  4. (la)Bovinae, bos: öküz

sığırlarda adenovirüs enfeksiyonu

  1. Buzağılarda ve besi sığırlarında, ateş, kanlı ishal, merme ve ağız mukozasında konjesyon, ön midelerde ve mayalıkta nekroz, ülser, pnömoenteritis ve keratokonjuktivitisle belirgin adenovirüs enfeksiyonu. Etken damar endotel hücrelerinde yerleşerek trombozlara ve iskemik nekrozlara neden olur.
  2. (en)Bovine adenoviral infection.

sığırlarda nodüler nekroz

  1. Sığırlarda, iskelet kaslarında seyrek olarak karaciğer, akciğer, lenf yumruları ve testislerde, epiteloid hücreler, dev hücreleri ve eozinofil lökosit içeren, 1-5 santimetre çapında, tabakalı görünümlü, yangısal ve nekrotik patolojik değişim, Roeckl granülomu. Olayların kimilerinden Actinomyces pyogenes izole edilmesine rağmen hastalık nedeni olarak düşünülmez.
  2. (en)Bovine nodular necrosis.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sığırlarda adenovirüs enfeksiyonusığırlarda nodüler nekrozsığırların ailevi ataksi ve konvulziyonusığırların akciğer perküsyon sahasısığırların akut akciğer amfizemisığırların bulaşıcı keratokonjunktivitisisığırların bulaşıcı plöropnömonisisığırların bulaşıcı püstüler vulvovajinitisisığırların bulaşıcı rinotrakeitisisığırların bulaşıcı servikovajinitis ve epididimitisisığırsığır ayağısığır babesiozisisığır balıkçılısığır besisi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın