projektif geometri ne demek?

 1. Bk. izdüşümsel geometri.

izdüşümsel geometri

 1. Şekillerin izdüşümsel özeliklerini, yani izdüşümsel dönüşümler sonucunda değişmeyen özeliklerini inceleyen bir geometri dalı, projektif geometri. Doğruların paralelliği ve dikliği, aralıkların ve açıların eşitliği izdüşümsel olmayan özeliklerdir. Bu nedenle uzaklık ve açı kavramlarıizdüşümsel geometride yer alamaz.
 2. (en)Projective geometry.
 3. (fr)Géométrie projective

projektif

 1. Fırlatılabilir madde
 2. Ileri fırlayıcı
 3. Öne doğru atıcı
 4. (en)Projective

projektil

 1. Bkz. projektif
 2. (en)[Projektil (das) ] projectile, piece of ammunition that is fired into the air (such as a missile, rocket, bullet, shell, etc.).

geometri

 1. Nokta, çizgi, açı, yüzey ve cisimlerin birbirleriyle ilişkilerini, ölçümlerini, özelliklerini inceleyen matematik dalı, hendese.
 2. Bu konu ile ilgili olan kitap veya ders.
 3. Bk. uzam bilgisi
 4. Noktalar, çizgiler, yüzeyler ile cisimlerin özelliklerini, ölçümlerini ve aralarındaki bağıntıları inceleyen matematik dalı.
 5. Orta dereceli ve yüksek okullarda öğrencilere noktalar, çizgiler, yüzeyler ile cisimlerin özellikleri, ölçümleri ve aralarındaki bağıntılar üzerinde gözlem ve uygulamalara dayalı olarak belli bilgi ve anlayışları kazandırmak amacıyle matematik kümesi içinde okutulan ders.
 6. (en)Geometry.
 7. (en)Geometry hendese.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

projektifprojektilprojekte etmekprojektor ışığıprojektoskopprojeksiyocuprojeksiyonprojeksiyon adesesiprojeksiyon ampulüprojeksiyon çerçevesiprojeproje bürosuproje incelemesiproje kredisiproje merkezli programlamageometrigeometri türügeometri uzmanıgeometria tırtılıgeometricgeometric attenuationgeometric averagegeometric bucklinggeometric distortiongeometric distributiongeometergeomeangeomedicinegeomgeom hipotenüsgeomagneticgeomagnetic polegeomagnetical
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın