nim ilah ne demek?

 1. Bk. yarıtanrı

yarıtanrı

 1. Mitolojide Tanrı ya da Tanrıçaların insanlarla birleşmesinden doğan çocuklar.
 2. Kendisinde Tanrısal nitelikler bulunan kahraman.
 3. (en)Demigod.
 4. (fr)Demi-dieu

nim şeffaf

 1. Bk. yarı-saydam
 2. Bk. yarı saydam

nim

 1. Yarı.
 2. Yarım, nısf, buçuk, yarı.
 3. (en)Nuclear instrumentation module NIM-standard logic is widely used in photon counting applications for the transmission of fast timing pulses over coaxial cable NIM logic is essentially ground-referenced ECL with logic levels of 0V and -0 8V NIM signals must be terminated in 50-ohms.
 4. (en)Net-user Identifier Module The Global Chip-card Alliance's NIM project is a collaborative effort by member organisations to design a single application that will enable smart card terminals worldwide to identify and grant access to 'foreign' application providers.
 5. (en)National Intelligence Model.
 6. (en)To take; to steal; to filch.
 7. (en)Game in which matchsticks are arranged in rows and players alternately remove one or more of them; in some versions the object is to take the last remaining matchstick on the table and in other versions the object is to avoid taking the last remaining matchstick on the table.
 8. (en)Half.
 9. (en)Semi.
 10. (en)Partially.

ilah

 1. Bir alanda yaratıcılığı ile hayranlık uyandıran, çok beğenilen, çok tutulan, herhangi bir işte başarılı olmuş, en üst dereceye ulaşmış.
 2. Çok tanrıcılıkta Tanrı.
 3. Allah.
 4. Kendine ibadet edilen, Allah (C.C.) Her şeyden çok sevilen, tazim ve tesbih edilen Allah Teala ve Tekaddes Hazretleri.(Eğer her şey Cenab-ı Hakk'a isnad edilmezse, bir an-ı vahidde, gayr-ı mütenahi ilahların isbatı lazım gelir; ve bütün zerrat-ı kainattan daha çok olan şu ilahların herbirisi, bütün ilahlara hem zıd hem misil olması lazım geliyor. Ve aynı zamanda, herbirisi, bütün kainata elini uzatmış tasarrufatta bulunuyor gibi bir vaziyet alması lazım gelir. Mesela: Bal arısının bir ferdini yaratan bir kudretin hükmü bütün kainata cari ve nafiz olması lazımdır. Zira o bal arısı, kainatın unsurlarına nümunedir; eczasını kainattan alıyor. Halbuki, vücud sahasında mahal ve makam, yalnız ve yalnız Vacib-ül Ehad'a mahsustur. Eğer eşya kendi nefislerine isnad edilirse, herbir zerreye bir uluhiyet lazımdır. Mesela: Ayasofya'nın banisi inkar edildiği takdirde, herbir taşı bir Mimar Sinan olması lazım geliyor. Öyle ise, kainatın Sania olan delaleti, kendi nefsine olan delaletinden daha vazıh, daha zahir, daha evladır. M.N.)
 5. (en)Deity.
 6. (en)The divinity.
 7. (en)Deity Tanrı.
 8. (en)Godhead.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

nim şeffafnimnimalnimarnimatnimbinnimbiousnimbismilnimblenimble fingerednini naniacniacinniacin derivativeilahilah gibiilaheilahıilahın öldürülmesiilahiilahi adaletilahi bestelemeilahi gibiilahi ile övmekilaila ahirila nihayeilaahirilaançe
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın