mercan kayalıkları ne demek?

 1. Sıcak denizlerde mercanların kara ve adaların kıyılarına yapışık olarak ya da bu kıyılardan belli uzaklıktaki kayalık denizaltı sığlıkları üzerinde uzun setler biçiminde yarattıkları kireçli oluşukluklar.
 2. (en)Coralreefs.
 3. (fr)Récifs coralliens

mercan kayalığı

 1. (en)Coral reef.

mercan

 1. İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık, mercan balığı (Pagrus pagrus).
 2. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan (Corallium rubrum).
 3. Bu hayvanın iskeletinden elde edilen ve süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 4. Bu maddeden yapılmış.
 5. Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) fîlumunun,mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derin kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür. Kırmızımercan.
 6. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, kırmızı kalker iskeletli hayvan ve bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 7. Selenterelerin mercanlar sınıfından olup kayalık yerlerde koloni meydana getirerek yaşayan, iskeleti kalkerli kırmızı renkli deniz hayvanı.
 8. Açık kırmızı renkte bir balık türü.
 9. Denizde geniş resif meydana getiren ve mercanlar takımının örneği olan hayvan ve bunun kalkerli yatağından çıkarılan çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde bir madde. Bu madde boncuk gibi süs eşyası olarak kullanılır. Mercanlar ancak 40 metre kadar derinlikte yaşayabilirler.
 10. Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derinlikteki kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür, kırmızı mercan.

kayalık

 1. Kayası çok olan yer.
 2. (en)Rock.
 3. (en)Rocky.
 4. (en)Cliff.
 5. (en)Rocky place.
 6. (en)Rock cliff.
 7. (en)Bottom foul.
 8. (en)Reef.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

mercan kayalığımercanmercan adamercan adasımercan ağacımercan balığımercan balıklarımercan boncukmercan çemberimercan çemberi gölümercan gibimercmermeramera amfizemimera bitkilerimera idaresikayalıklara tırmanmakayalıklarda yaşamakayalıklıkayalıklı adacıkkayalıkkayalık dağlar benekli hummasıkayalık olmakayalık yerdeki bahçe
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın