konveksiyon ne demek?

 1. Isı yayımı.
 2. İletim
 3. Hareket eden gaz veya sıvı ile ısının bir yerden diğer yere taşınması. Doğal konveksiyon, sıcaklık farklarından oluşan yoğunluk farkları dolayısı ile oluşur. Sonuçta sıcak hava soğuk havadan daha az yoğundur; sıcak hava soğuk havaya göre yukarıya hareket eder.
 4. Canlıların vücuduyla temas halindeki ve genelde çevre sıcaklığından daha yüksek olan hava tabakasının yerini düşük sıcaklıktaki havanın alması.
 5. Bir maddenin kütlesel hareketleriyle sağlanan ısı aktarımı.
 6. (en)Convection.
 7. (fr)Convection

ısı

 1. Bir cismin uzamasına, genleşmesine, buharlaşmasına, erimesine, sıcaklığının artmasına, bir iş yapmasına sebep olan fiziksel enerji, hararet.
 2. Doğal vücut sıcaklığı, hararet: İnsan vücudunun doğal ısısı 36,5° C dir.
 3. Hastalığın etkisiyle ortaya çıkan vücut sıcaklığı.
 4. Sıcaklık
 5. Bir özdeğin öğecikleri ya da özdecikleri düzeyindeki öteleme, dönme ve titreşim devinimleri ile ilgili toplam erkesi.
 6. Bir özdeğin öğecikleri ya da özdecikleri düzeyindeki öteleme, dönme ve titreşim devinimleri ile ilgili toplam erkesi.
 7. Bir özdeği, ısıldevingen bir durudan dahayüksek sıcaklıktaki ısıldevingen duruya götürmek için verilmesi gereken erke niceliği.
 8. Bir cismin uzamasına, genleşmesine, buharlaşmasına, erimesine, sıcaklığının artmasına ve bir iş yapmasına sebep olan fiziksel enerji.
 9. (en)Caloric.
 10. (en)Heat.

konveksiyon akımı

 1. Bk. taşınım akımı
 2. (en)Convection current.

konveksiyon fırını

 1. (en)Convection oven

Türetilmiş Kelimeler (bis)

konveksiyon akımıkonveksiyon fırınıkonveksiyon kurutucukonveksiyonla ısı iletimikonveksiyonla kurutmakonveksiyonlu sogutmakonveksitekonvekskonveks adesekonveks aynakonveks cümlekonveks çokgen
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın