kon tiki kuramı ne demek?

  1. Norveçli Thor Heyerdahl’ın Peru'daki taştan yapılma anıtsal Kon-tiki yontularının Polinezya'daki yontulara benzerliğine dayanarak, Polinezyalıların atalarının İ.Ö. 500'de Peru'dan ve İ.S. 1000 yıllarında Kuzey Amerika'dan Okyanusya'ya geldiklerini ileri sürdüğü kuramı.
  2. Norveçli Thor Heyerdahl’ın Peru'daki taştan yapılma anıtsal Kon-tiki yontularının Polinezya'daki yontulara benzerliğine dayanarak, Polinezyalıların atalarının İ.Ö. 500'de Peru'dan ve İ.S. 1000 yıllarında Kuzey Amerika'dan Okyanusya'ya geldiklerini ileri sürdüğü kuramı.

kon

  1. Bir dizgenin durum,konum ya da etkileşimini, koşulların nicel değerlerine göre belirleyebilmek için kurulan matematiksel düzenleme.
  2. (en)Could.

kona

  1. Yemek tahtası olarak kullanılan hamur tahtası. (Saraycık *Bozüyük -Bilecik.)

tiki

  1. Polinezya takımadalarında, en çok da Markiz adalarında tanrılaştırılmış atalara tapınma sırasında kullanılan; ağaçtan, taştan ya da kemikten yapılma yontuların genel adı.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

konkonakona coastkona göçekona kıyısıkonaç dönüşümükonaç eksenlerikonakkonak arabasıkonak gibikoKo enzim Q10ko karsinojenko transmitterkoatikitikirdayantikirti yaptiktik ağacıtik sayısıtik taktika
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın