komedi ne demek?

 1. Güldürü.
 2. Yalan ve yapmacık söz veya davranış.
 3. Gülmeye sebep olan olay veya olaylar.
 4. Bk. güldürü
 5. Yun. Cemiyetin gülünç ve kusurlu hallerini ortaya koyan tiyatro eseri.
 6. (en)Comedy.
 7. (en)Comic.
 8. (en)Mockery.
 9. (en)Scream.

güldürü

 1. Güldürme özelliği olan şey.
 2. İlkel, yalın güldürme ögelerinden yararlanan, bazen inanırlığın sınırını aşan, güldürmeyi amaç edinen sahne eseri, komedi, fars.
 3. Güldürücü nitelikleri olan oyun türlerinin tümü.
 4. İnsanların, olayların, durumların gülünç yanlarını ele alan; bunları gülünç bir açıdan işleyen sinema ve televizyon oyunu türü. Gülünçlük çoğunlukla, olması gereken ile olmaması gerekenin beklenmedik, şaşırtıcı bir biçimde tersyüz olmasından doğar.
 5. Yazındaki, tiyatrodaki çeşitli güldürü geleneklerini, sinemanın sağladığı olanaklarla zenginleştirerek yansıtan film. İzleyicileri güldürmekle birlikte düşünmeye yönelten, sonunda az çok ağlatısal bir izlenim bırakan sinema yapıtı.güldürü (filmi), toplumsal yaşamla ilgili tüm aksaklıkları, toplumsal ilişkilerdeki düzensizlikleri, toplumda geçer akçe olan yanlış değerleri, kalıpları, insanların budalalıklarını alaycı, eleştirici bir tutumla yansıtır; bunların gülünç yanlarını gösterir. Toplumdaki gelenek ve göreneklerin, törenin, kişilerin inceden inceye gözlenmesiyle edinilmiş bilgilere dayanır. Güldürü türünün sinemada birçok çeşidi vardır.
 6. (en)Humor.
 7. (en)Humour.
 8. (en)Comic film, comedy film, funny film, film comedy.
 9. (en)Comedy.
 10. (en)Comedy komedi.

komedi filmi

 1. Bk. güldürü (filmi)
 2. (en)Comic.

komedi ile ilgili

 1. (en)Comic

Türetilmiş Kelimeler (bis)

komedi filmikomedi ile ilgilikomedi olarakkomedi oyuncusukomedi yazarıkomedili operakomediyenkomkomakomadakomada olma halikomada olmak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın