kitin ne demek?

  1. Eklem bacaklıların ve kabukluların örteneğini oluşturan, bazı mantar ve likenlerde de rastlanan, dayanıklı ve esnek organik madde.
  2. Eklem bacaklıların üzerini kaplayan örtü şeklindeki kabuğun yapısını oluşturan, bitkiler, funguslar ve bira mayasının hücre duvarında bulunan, N-asetil glikozaminden meydana gelmiş, kimyasal olarak nötr bir polisakkarit.
  3. Mantarların hücre duvarlarını, eklem bacaklıların dış iskeletini oluşturan, helmint yumurtalarında bulunan, mikrofilerlerde koruyucu bir kılıf olarak görev yapan, protozoon kist duvarlarında bulunan, kimilerinde ise hücre yüzey bileşeni olarak görev yapan, N-asetilglukosamine(GlcNAc) artıklarının beta 1-4 glikozidik bağlarıyla bağlanması sonucunda meydana gelmiş bir polisakarit.
  4. Mantarların hücre duvarlarını, artropodların dış iskeletini oluşturan, helmint yumurtalarında bulunan, mikrofilerlerde koruyucu bir kılıf olarak görev yapan, protozoon kist duvarlarında bulunan, bazılarında ise hücre yüzey bileşeni olarak görev yapan, N-asetilglukosamine(GlcNAc) artıklarının beta 1-4 glikozidik bağlarıyla bağlanması sonucunda meydana gelmiş bir polisakkarit.
  5. (en)Chitine.
  6. (en)Chitin.
  7. (al)Chitin
  8. (fr)Chitine

kitinli

  1. Kitinle ilgili ya da kitinden oluşan.

kiti

  1. (Giti) f. Dünya. Yer. Cihan. Alem.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kitinlikitikitiarazkitirdekkitkit bagkit outkitabkitab ı mukaddes
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın