karıncayiyen ne demek?

 1. Karıncayiyengillerden, Avustralya'da yaşayan, karıncayla beslenen bir memeli türü, karınca kuşu (Echidna acule ata).
 2. Tek delikliler (Monotremata) takımının,karıncayiyengiller (Echidnidae) familyasından, 35 cm kadar uzunlukta, yumurtladığı yumurtayı kesesinde taşıyan, karınca ile beslenen bir tür. Ekidne.
 3. (en)Spiny anteater.
 4. (en)Ant bear.
 5. (en)Anteater.
 6. (fr)Échidné
 7. (la)Echidna aculeata

karıncayiyengiller

 1. Örnek hayvanı karıncayiyen olan, vücutları kirpi dikenli, ağızları boru biçiminde uzamış, karıncayla beslenen bir familya, karınca kuşugiller.
 2. Memeliler (Mammalia) sınıfının, dişsizler (Edentata) takımından, yalnız karınca yiyerek beslendikleri için ağızları bunu sağlayacak şekilde gelişmiş, dilleri uzun ve karınca yalamaya elverişli, dişleri olmayan, vücutları uzun kıllı, Güney Amerika'da yaşayan, büyük karıncayiyen (Myrmecophaga tridactyla), cüce karıncayiyen (Cyclopes didactylus), tamandua (Tamandua tetradactyla) türleri iyi bilinen bir familya.
 3. (en)New World ant eaters.
 4. (fr)Myrmécophagidés
 5. (la)Myrmecophagidae, myrmecophaga: karıncayiyen

karıncayı bile ezmemek

 1. Çok merhametli, ince duygulu olmak: “Etliye sütlüye karışmadan, karıncayı bile incitmeden kendi hâlinde yaşayıp gidermiş.” -E. Şafak.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

karıncayiyengillerkarıncayı bile ezmemekkarıncayı bile incitmezkarıncayı incitmezkarıncakarınca asidikarınca aslanıkarınca bellikarınca bilimi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın