kıtlama şekeri ne demek?

 1. Küçük parçalara ayrılarak çay içerken kullanılan sert şeker.

kıtlama

 1. Kıtlamak işi.
 2. Küçük parçalara ayrılmış şekeri ağızda tutarak çay içme biçimi, kırtlama.
 3. (en)Zarf.

kıtlamak

 1. Isırmak.
 2. İncitmek.

şeker

 1. Kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 2. Bu madde katılarak yapılmış lokum, akide, çikolata vb. tatlı yiyeceklerin genel adı.
 3. Hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 4. Hastalığı.
 5. Sevimli, cana yakın ve güzel.
 6. Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 7. Şeker hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 8. Şeker hastalığı.
 9. Tek başına kullanıldığı zaman patlayıcı özelliği bulunmayan, kükürt ve potasyum klorat ile birlikte kullanıldığında patlamanın şiddetini artıran madde.
 10. Genel olarak tatlı olan ve suda çözünen monosakkaritler ile disakkaritlere verilen ad. (Halk dilinde şeker olarak bilinen özdek, bir disakkarit olan sakkarozdur.)

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kıtlamakıtlamakkıtlaşmakıtlaşmakkıtlkıtkıt kanaatkıt kanaat geçinenkıt kanaat geçinmekıt kanaat geçinmekşekeri kestirmekşekerimşekerini alşekeripişekeristanşekerşeker ağacışeker aktarmasışeker alkollerişeker asitlerişekelşekşekavetşekayıkşeairşeairi islamiyeşeametşebşebab
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın